Молоді дизайнери підтримали доступність — газета «Харьковские известия»

28.12.2020 04:28   -
Автор:

Учасники надали 28 робіт у п’яти номінаціях: «Житлові будинки та громадські будівлі і споруди», «Громадські простори», «Елементи вулично-дорожньої мережі міста», «Предметний дизайн» та «Інтер’єри». До складу журі конкурсу увійшли 15 провідних фахівців у сфері архітектури, зокрема викладачі українських профільних вишів, головні інженери та архітектори.

Цього року у конкурсі взяли участь студенти, аспіранти та випускники вишів віком до 30 років з Харкова, Мелітополя, Луцька та Сєвєродонецька.

За словами президента громадської організації «Креавіта» Олени Шингарьової, з кожним роком середовище у Харкові стає більш доступним, а разом з цим життя людей з інвалідністю змінюється на краще: «Якщо раніше ми говорили про доступність лише будівель, то зараз розуміємо, що люди з інвалідністю хочуть жити активним життям разом з усіма. Поняття доступності розширюється і стає всеосяжним. Ви — ті люди, від яких залежить, в якому місті ми будемо жити, наскільки це місто буде доступним і комфортним абсолютно для всіх його жителів».

У заході взяла участь Світлана Горбунова-Рубан — заступник міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення, яка до того ж очолює Комітет забезпечення доступності маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. Вона зазначила, що питання доступності простору на сьогодні дуже актуальне для Харкова: «На жаль, нам часто доводиться ставати свідками того, як у людей з особливими потребами виникають перешкоди з доступом до тих чи інших об’єктів середовища. Ми дуже вдячні організації «Креавіта», яка дуже серйозно займається цим питанням. Без елементів доступності життя не може бути комфортним не тільки для людей з інвалідністю, а й для всіх харків’ян — жінок з дитячими візочками, літніх людей з сумками на колесах тощо. Цей конкурс має велике значення. З одного боку, він дає змогу його учасникам більше дізнатися про потреби людей з інвалідністю, а з іншого — є проявом уваги до таких людей і сигналом того, що суспільство розуміє ситуацію, пов’язану з доступністю».

На заході відбулася презентація найбільш цікавих конкурсних робіт. Зокрема, був представлений дизайн безбар’єрного парку, який можна облаштувати біля станції метро «Наукова».

— Є необлаштоване місце біля станції метро «Наукова». Мене зацікавила ця територія. У своєму проекті я поділила її на три функціональні зони: зона для експозицій, амфітеатр, зона тихого відпочинку. За усіма стандартами цей невеличкий парк відповідає інклюзивному середовищу. Безпечне покриття, інформаційні стенди з шрифтом Брайля, фонтани, водні стіни, невеличкі басейни. Таке місце допоможе людині з особливими потребами відволіктися від бурхливого ритму багатомільйонного міста. Унікальним буде й світлове оформлення, — відзначила авторка проекту Анна Щепакіна. До речі, ідея дівчини дуже сподобалася віце-меру Світлані Горбуновій-Рубан.

Також молоді дизайнери та архітектори презентували модель кухонного набору для людей з особливими потребами (автори обох проєктів — представники Харківської державної академіії дизайну і мистецтв), проєкт покращення безпеки дорожнього руху на пр. Науки (Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова) та інші.

За підсумками конкурсу було обрано 16 кращих робіт. Світлана Горбунова-Рубан вручила учасникам та членам журі подяки, пам’ятні альбоми, а також нагородила переможців дипломами, сертифікатами від партнерів проєкту.

Нагадаємо, Всеукраїнський конкурс студентських робіт «Інклюзивний дизайн» спрямований на просування в Україні середовища, продуктів і послуг, створених за принципами універсального дизайну. Мета конкурсу полягає у виявленні кращих проєктів, які демонструють можливі архітектурні планування, інженерно-технічні, дизайнерські рішення і сучасні технології створення інклюзивного середовища. Ініціатором конкурсу є Комітет забезпечення доступності маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Харкова та Громадська організація інвалідів «Креавіта».