Закон «Про екстренну медичну допомогу» в дії

05.01.2013 18:08   -
Автор:

Анжела Сушко кореспондент

-Закон "Про екстренну медичну допомогу" в дії. На Харківщині завершено реорганізацію служби швидкої допомоги і на її базі створено і вже праціє  ЄДИНИЙ "Центр екстренної медичної допомоги і медицини катастроф". А це означає, що управління екстренною допомогою перейшло на регіональний рівень. Фахівці сфери охорони здоров"я перконані, медична допомога стане більш якісною і доступною для жителів не тільки міст а й найвіддаленіших сіл.

Служба екстренної медичної допомоги вже 5-ий день працює як єдина самостійна структура, обов'язком якої є надання екстренної допомоги на території всієї області. Тож виклики тепер приймають в одній регіональній диспетчерській. Поки за номером "103", але надалі передбачено що звертатися можна буде і за номером "112", коли він діятиме по всій Україні. Тож у разі необхідності бригади екстреної меддопомоги можуть обслуговувати навіть територію сусідніх з Харківською областей.

Богдан Федак головний лікар обласної клінічної лікарні

-Служба екстренної медичної допомоги має одну дуже важливу річ. Вона є екстериторіальною .Ми сьогодні не говоримо про місто, про область, ми говоримо про єдине ціле, про цілий регіон. І ця служба має справлятися з цілим регіоном і забезпечити доїзд як в Харків достатньо швидко, так і в самому найвіддаленішому куточку області.

Оперативність прибуття бригад лікарів на місце виклику — одна з основних задач. Норматив доїзду до хворого з моменту звернення — 10-ть хвилин у великих містах, 7-м в райцентрах і 20-ть у сільській місцевості. Щоправда, з урахуванням погодніх умов, епідситуацій і стану доріг, час може бути перевищений, але не більш ніж на 10 хвилин. За статистикою у Харкові у переважній більшості бригади швидкої вкладалися саме у 10-ти хвилинний термін. Тож дотримання нормативу, упевнені медики, реальне і на селі.

Богдан Федак головний лікар обласної клінічної лікарні

-Раніше радіус доїзду був дуже великий. Машина виїзджала і їхала в одну сторону 30 км і поверталася назад 30 км. Зараз такого доїзду далекого не буде. Ми будемо базувати машину на пунктах тимчасового або постійного базування і вони будуть мати крило доїзду максимум 14 км, а так бажано 10 км. Тоді час доїзду буде до 20 хвилин — це 100%.

Скоротити час доїзду дозволить і система GPS-навігації, якою оснащена служба екстренної медичної допомоги. У центрі евакуації, де відбувається розподіл автомобілів на виїзди весь спецтранспорт як на долоні. На екрані можна відслідкувати місце його знаходження та маршрут і на виклик направити — найближчу швидку, назалежно до якого району вона приписана. Така схема роботи вже понад 4 роки діє у місті Харкові і повністю себе виправдала. Тож цей досвід впроваджують по всій Харківщині. Натомість швидкість доїзду на виклик у більшій мірі ще й залежить від стану спецавтомобілей, зазначає заступник губернатора Ігор Шурма. За його словами, автопарк служби необхідно оновити. Цьогоріч планують закупити близько сімдесяти спецмашин.

Ігор Шурма заступник голови Харківської облдержадміністрації

— 244 автомобілі, які сьогодні є у нас в Харківській області, вони на 90% вже потребують заміни. Без сумніву, розраховуємо на отримання з бюджету коштів, які будуть використані лише на одну ціль — закупівлю спецтранспорту для екстренної медичної допомоги

На сьогодні за рахунок субвенції з державного бюджету, на суму майже 7 мільйонів гривень, вже закуплено дев"ять сучасно оснащених реанімобілів. Вони, запевняють медики, повністю підготовлені для забезпечення екстренних виїздів і надання медичної допомоги хворому як на місці, так і під час транспортування на далекі відстані.

Сергій Мащенко лікар бригади інтенсивної терапії і реанімації

— По оборудованию мы видим прекрасные кардиомонитор, который делает сатуляцию давление, пульс и кардиограмму. Есть аппарат ИВМ, переносной аппарат, который можно использовать как в машине снять, так и дома. Имеется блок ИВЛ, когда человек нуждается в обширном кислороде, подключается маска и человек дышит кислородом.

 І ще одне нововведення. Як зазначив Ігор Шурма, тепер хворих та постраждалих будуть доправляти до найближчого медичного стаціонару, тож і у Харкові екстренну допомогу надаватимуть не тільки в лікарні швидкої, як то було раніше.  

Ігор Шурма заступник голови Харківської облдержадміністрації

— Після того, як пацієнт викликав бригаду екстренної медичної допомоги, йому її надають вдома або в машині, але після цього, у випадку необхідності, його відвозять в найближчу лікарню, де повинно бути створено відділення екстренної медичної допомоги. Це питання №1 у нас стоїть — про забезпечення гідних умов у відділеннях екстренної медичної допомоги у всіх багатопрофільних лікарнях.

Фінансування служби екстренної медичної допомоги здійснюватиметься напряму з держбюджету. Минулоріч Харківщина вже отримала субвенцію в 19 мільйонів гривень на закупівлю медикаментів і товарів медичного призначення для бригад екстреної медичної допомоги. Така ж сума передбачена на ці цілі і в бюджеті 2013-ого року.

Тетяна Кругова старший фельдшер Центру екстренної медичної допомоги Дергачівської ЦРЛ

-Медикаменты, ампулы, шприцы, системы, капельницы, всё есть. Телекады, которыми мы снимаем больному кардиограмму и сразу передаём в Харьков.

На утримання ВСІЄЇ служби екстренної медичної допомоги Харківщини, за підрахунками фахівців, необхідно близько двохсот мільйонів гривень. З державного бюджету вже виділено 165. Втім, кажуть, щоб налагодити роботу служби, необхідні не тільки кошти а й час. Обіцяють, пройде лише пів року — і систему екстренної допомоги буде приведено но єдиного стандарту.