«За» и «против» смертной кары

31.03.2012 21:35   -
Автор:

Олександра Суфіянова кореспондент
Тридцятого грудня дев`яносто дев`ятого року Конституційний суд України визнав, що смертна кара суперечить основному закону держави. Відтоді Верховна Рада остаточно виключила поняття смертна кара із офіційного списку кримінальних покарань.

Тепер знайшлися підстави для повернення смертної кари. З кожним днем кількість злочинів у суспільстві зростає. Лише минулого року їх було скоєно понад півмільйона. Найбільшого розголосу в країні набув нещодавний випадок у Миколаєві. Там троє чоловіків жорстоко згвалтували дівчину. Вони намагалися її задушити та заживо спалити. Більше двох тижнів лікарі рятували дівчину та все було марно, позавчора вона пішла з життя. Після такої резонансної події акції протесту пройшли чи не по всій державі. І в Україні заговорили про необхідність вищої міри покарання. Зараз відповідний законопроект розглядають у профільному комітеті Верховної Ради. За ним автори пропонують повернути розстріл, що застосовували проти серйозних злочинців за часів СРСР та на початку ставлення незалежної України. Мовляв, саме ця міра покарання сприятиме спокою в державі. В суспільстві таку ініціативу сприймають по-різному.

Микола Груша залізничник (Донецька область)
Честно говоря, может быть и нужна, так смотришь по телевизору, сейчас страшно включать новости, честно говоря, не ну, правда, я вот собираюсь утром на работу, смотрю новости, такое происходит: мама кипяток ребенку в рот наливает, я думаю, для таких людей, конечно, может быть и надо.

Андрій Прокоф'єв пенсіонер
Обязательно нужна, потому что обстановка очень криминальная. невозможно стало молодежи общаться, ходить свободно, как я в свое время, в советские времена ходил

Вадим Горбулін харків'янин
Я считаю не нужна, надо дать возможность человеку, который совершил преступление, время осознать то, что он сделал, потом как его расстреляют, он даже не почувствует, не успеет это понять, а когда время будет, когда он поживет, поймет, что натворил, я думаю, что это будет пользы больше для него и он потом станет на путь праведный.

Про те, що смертна кара в Україні не потрібна та повернути її просто неможливо, свідчать і служителі феміди.

Людмила Сидора юрист
Україною ратифікована конвенція прав людини Європейська і шостим протоколом цієї конвенції заборонено позбаляти людину життя і заборонена смертна кара у будь-яких її проявах, а якщо ми хочемо в світову європейську спільноту, то навряд чи це можливо, це один із пунктів, який Україна має виконати беззаперечно, щоб потрапити в Раду Європи.

А от у священнослужителів з цього приводу — інша точка зору. Вони кажуть, в Святому писанні нема вказівок на заборону смертної кари.

Олег Боровльов протоієрей, керівник Місіонерського відділу Харківської єпархії
Церковь верит, со смертью тела, душа человека не умирает, а продолжает жить и в данном случае не отказывает в духовном окормлении людям, которые приговорены к смертной казни. Но тем не менее отмечается то, что если человек живет, то ему путь покаяния проходить проще и этот путь более качественный.

Щодо країн Європи, там і справді вища міра покарання зовсім відсутня. Першими у тисяча вісімсот шістдесят сьомому році смертну кару скасували в Португаліі. Потім за нею так вчинили і в багатьох інших європейських державах. Наприклад, у Великобританії її відмінили сорок три роки тому. Щодо Німеччини, там її позбавилися відразу не на всій території. Спочатку, у сорок дев`ятому році — в західній частині, і лише за тридцять вісім років  скасували на сході. Останньою мораторій на смертну кару наклала Франція. Це відбулося п`ять років тому. Загалом у світі налічується більше ста тридцяти країн, де немає вищої міри покарання. В більше півсотні держав її продовжують застосовувати. Серед них і країна СНД — Білорусія. Там злочинців розстрілюють в слідчому ізоляторі. Стосовно США, там кара існує не в усіх його регіонах. В тих штатах, де вона є, згідно з тамтешніми законами застосовують п`ять різних її видів: повішання, розстріл, електричний стілець, газова камера та смертельна ін`єкція.