Вузы уже в следующем году смогут обрести больше финансовой самостоятельности

26.12.2019 12:59   -
Автор:
Система фінансування та управління закладами вищої освіти на сьогодні, зазначають у профільному міністерстві, не дає заслуженої винагороди найкращим викладачам та найбільш ефективним вишам. І саме реформа, впевнені має це змінити. Вже розроблена концепція, яка має кілька базових напрямів, зокрема зміна підходів до розподілу бюджетних коштів та фінансування загалом і управлінська автономія. 
 
З 1 січня 2020 року, стане нова формула фінансування вищої освіти. Основна ідея – зняти пряму залежність фінансування вишів від кількості студентів і спрямувати гроші у найкращі заклади, які оцінюватимуться за конкретними показниками. І кількість студентів стане одним із кількох, але не єдиним критерієм розподілу коштів. У результаті університети матимуть більше мотивації підвищувати власну ефективність. 
 
Ще одна новація – впровадження індикативної собівартості навчання, а це означає, що поступово вартість навчання студентів-контрактників муситиме зрости до рівня, що за кожного студента-бюджетника сплачує держава.
 
Наразі окремі університети штучно занижують вартість контрактного навчання, водночас це йде на шкоду усьому освітньому процесу, адже фактично кошти на їхнє навчання компенсуються з тих, що держава сплачує за бюджетників. Такий крок допоможе встановити вартість навчання бодай на рівні  реальних витрат, а також дозволить управлінцям платити вищу зарплату найбільш вмотивованим викладачам. 
 
Збільшити свої бюджети виші також зможуть від здачі приміщень в оренду, для них спростять цю процедуру та правила списання застарілого майна, а також дозволять реалізувати  надлишкове майно. Ще один напрям, за яким виші отримають більше фінансової самостійності, питання заробітних плат. Міносвіти планує відмовитись від державного регулювання кількості викладачів та забезпечити вишам право самостійно визначати розміри оплати праці в межах їхніх кошторисів.