В Україні знизилась інфляція. Як це позначилось на цінах

12.07.2023 16:20   -

Ціни на продукти припинили зростати так швидко . У Нацбанку це пояснюють сповільненням інфляції. Так, у червні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі сповільнювалася до 12,8% з 15,3% у травні.

Уповільнення інфляції зумовлювалося більшою пропозицією продовольства та пального, зниженням світових цін на товарних ринках, а також поліпшенням інфляційних і курсових очікувань на тлі стійкої ситуації на готівковому валютному ринку.

За даними НБУ, подорожчання оброблених продовольчих товарів продовжує стрімко спольвільнюватись і в липні – до 14,7% . Така динаміка передусім відображає зниження тиску на витрати бізнесу, зокрема на логістику, а також сировину і енергію з огляду на їх достатню пропозицію. Зокрема, повільніше зростають ціни на хліб та хлібопродукти, молоко та соняшникову олію.

Зростання цін на більшість непродовольчих товарів також сповільнилося (до 12%) . У результаті нижчими темпами зростали ціни на меблі, побутову техніку, посуд, одяг і взуття, автомобілі, електроніку та товари особистого догляду.

Темпи зростання вартості послуг кафе та ресторанів, медичних закладів, салонів краси та ветеринарних клінік також знизились. (до 14% ).

Це пов’язано зі зменшенням тиску на витрати бізнесу, а також стійкою ситуацією на валютному ринку. Натомість прискорилося подорожчання послуг готелів, телекомунікаційних, фінансових та страхових компаній, що може, зокрема, пояснюватися відображенням понесених раніше витрат, а також поступовим відновленням попит.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування зменшилися до 18% у річному вимірі. Молоко, свинина та курятина дорожчають нижчими темпами внаслідок стриманого попиту, а яйця – завдяки розширенню пропозиції.

Як зазначили в НБУ,  потенціал до зниження інфляції, хоча і помірнішими темпами, зберігатиметься й надалі.

Водночас в умовах війни високими є й ризики посилення проінфляційного тиску, зокрема через руйнування інфраструктури та екологічні теракти з боку Росії.

Такі ж дані оприлюднює і у Держстаті. Так, за червень харчові продукти та безалкогольні напої загалом додали в ціні лише 0,1%.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

З-поміж харчів найбільше додало в ціні:

  • м’ясо – 1,9%.
  • овочі, кисломолочна продукція, безалкогольні напої, риба та хліб зросли в ціні на 0,2-1,0%;
  • алкогольні напої подорожчали на 0,2%;
  • тютюнові вироби додали у вартості 1,5%;

Яйця, рис, продукти переробки зернових, олія, фрукти, сало, молоко, сири – на все це ціни впали від 0,5% до 4,1%.

Одяг і взуття – на 3% одяг та взуття. Затрати на транспорт впали на 0,8%.

Комуналка зросла на 11,9%. Драйвером зростання стало підвищення тарифу на електроенергію, який у зріс на 69,7%.

Крім того, за даними Forbes, у травні базова інфляція знизилась до 0,3%, а вже у червні вона навіть змінилась незначною дефляцією на рівні 0,1%.

ОСТАННІ НОВИНИ