В Харькове ученые и правоохранители обсудили новый КПК

08.06.2012 18:21   -
Автор:

Перерозподіл повноважень. Нові права та обов’язки для правоохоронців. Військова прокуратура – ліквідована, функції передані до звичайних прокуратур. СБУ більше не буде займатися економічними злочинами, це прерогатива податківців. По справах пов’язаних з неповнолітніми працюватимуть тільки спеціалізовані підрозділи і  судді, яких обиратимуть постійній основі. Також після набуття чинності кодексу приймати рішення про арешт громадянина України зможе виключно суд.  

Анатолій Селіванов , постійний представник Верховної Ради у Конституційному суді:

-Безумовно це новий крок у регулюванні відносин між державою і громадянином, незалежно і неважливо, обвинувачуваний він, чи потерпілий.

Захист громадянина – головна мета кодексу, підтверджує ректор юракадемії Василь Тацій, який брав участь у його розробці. Саме для цього у КПК з’явилися такі статті, як внесення застави, домашній арешт та чіткі терміни досудового слідства, що не можуть перевищувати шість місяців.

Василь Тацій,  ректор Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого:

-Найвища соціальна цінність нашої держави це інтереси людини і громадянина. І коли готували цей кримінально-процесуальний кодекс всі думали про те як у процесі судочинства при реалізації положень нового КПК забезпечити всебічний захист людини, громадянина.

У кодексі прописано кілька положень, що давно є нормою для Європейської юриспруденції, але вони і досі викликають спори між українськими юристами. З нового КПК викреслено поняття  — додаткове дослідування. Бо за статистикою дев’яносто відсотків справ, що зараз розглядаються у судах в Україні вже кілька разів проходили через подібну процедуру. У наслідок чого терміни розгляду справи затягуються, і арештовані вимушені, за ґратами, чекати поки правоохоронці виправлять власні помилки.  

Андрій Портнов,  радник Президента — керівник Головного управління з питань судоустрою адміністрації Президента України:

-В Україні є випадки коли люди тримаються під вартою без винесення вироку суду понад п’ять років. 15 осіб в Україні тримають під вартою без вироку понад 8 років. Одна особа, до грудня минулого року, трималася під вартою без рішення суду 11 років.

Положення кримінально-процесуальний кодексу почнуть працювати через півроку, але деякі його статті вже набули чинності. Одна з них повна заборона так званого «маскі-шоу». Згідно кодексу жоден співробітник міліції чи спецслужб не має права приховувати власне обличчя та прізвище. Якщо ж таке відбувається, то скоріш за все це не правоохоронці. 

Андрій Соловйов, Євген Шинкаренко, Харьковские Известия.