Україна чекає на завершення реформ у вищій школі

23.02.2013 19:08   -
Автор:

Олександра Суфіянова кореспондент

-Україна чекає на завершення реформ у вищій школі. Нещодавно відповідний законопроект розглянули у Верховній раді в першому читанні. Документ, кажуть автори, має чимало переваг, як для освітян, так і для студентів.

Однією з переваг законопроекту є те, що альтернативою ЗНО пропонують повернення вступних іспитів у ВИШі.

Дмитро Кравченко студент третього курсу, історичного факультету

-ЗНО — это не абсолютный показатель качества, поэтому те нововведения, которые связаны с дополнительными вступительными экзаменами, да, они, конечно, безусловно, позитивны. Сам факт предпосылки такой реформ очень хорош.

Аліна Гарбуз студентка третього курсу історичного факультету

-Щодо екзамену безпосередньо в університеті, я вважаю, що це має бути, тому що діти будуть протягом шкільного навчання більш старанними і прагнути більше чогось дізнатися, щоб потім мати можливість вступити до університету, який їм подобається.

Особливу увагу в документі приділили і розширенню повноважень студрад. Без дозволу яких студента неможливо буде відрахувати з інституту або перевести його з держзамовлення на контракт і навпаки. В той же час цей орган слідкуватиме за успішністю та дисципліною студентів, налагоджуватиме контакти з молоддю інших ВУЗів, сприятиме заохоченню кращих.

Ірина студентка першого курсу історичного факультету

-Безумовно факт високого рівня навчання він необхідний, він має місце і необхідний у ВИШах, але громадська думка студентів — вона повинна бути почута.

Є в документі і ще приємна новина. Для студентів-контрактників оплата не підвищуватиметься. Коливання курсу долару та інфляція тепер на впливатиме на вартість навчання.

Роман Лихачов адвокат

-Ведь очень часто наблюдаем, когда вуз в процессе обучения начинает менять цену обучения, данным законопроектом запрещено изменять цену обучения на весь период учебы.

Стосовно бюджетних місць у ВИшах, у новому законопроекті пропонують дотримуватися європейської тенденції, коли між бюджетними та контрактними місцями у вузі має бути баланс. Поряд із перевагами в документі є і недорОбки, кажуть фахівці. В законі зовсім мало приділено уваги працевлаштуванню студентів. Та в цій ситуації, впевнені керівники ВИШів, допомогти повинні роботодавці. Вони за законом братимуть випускників на практику, а потім, якщо рівень їхньої підготовки влаштовуватиме замовника, залишатимуть їх на своєму підприємстві.

Іван Прокопенко ректор ХНПУ ім. Г.С.Сковороди

-Держава в багатьох випадках може не формувати замовлення на ряд спеціальностей, їх безпосередньо повинні формувати сьогоднішні роботодавці, переважно бізнесові структури, їх роль у розвитку вищої школи сьогодні непомітна. Я кажу не про спонсорство, не про меценатство, а про узаконені  процеси, коли вони знають, якої кваліфікації, вони впливають, вони можуть заявити протест, що неякісно підготували фахівця.

Леонід Товажнянський ректор університету "ХПІ"

-Без практики нет фактически квалифицированного специалиста. Как мы решили эту проблему. Мы решили преддипломную практику проводить на месте будующей работы. Это нам дало возможности 95-96 ежегодно распределять молодых специалистов.
Хорошо прописано в законопроекте у Кивалова, это то, что мы ждали: обязаны предприятия любой формы собственности принимать на производственную практику студентов высших учебных заведений.

З'явилося в законопроекті і таке поняття, як автономія ВИШів. Згідно з нею, кажуть юристи, навчальні заклади зможуть самостійно витрачати власні кошти на розвиток науки: обмінюватися студентами та викладачами, купувати обладнання та відкривати філії як на території України так і за кордоном.