У Харкові відзначають річницю першого публічного кіносеансу

30.11.2012 18:22   -
Автор:

Анжела Сушко кореспондент

-116 років тому 2 грудня в залі цього будинку пройшов перший публічний кіносеанс, демонструвалися перші фільми Російській імперії, автором яких був відомий фотохудожник Альфред Федецький.

Про цю подію сьогодні нагадує ця меморіальна дошка, яка була встановлена на будівлі обласної філармонії в рамках другого кінофестивалю "Харьковская сирень". В пам"ять про засновника вітчизняного кінематографу було покладено квіти.

 Володимир Миславський кінознавець

— Харков — великий город. И в этом я убеждаюсь каждый раз. Конечно фестиваль "Харьковская сирень" способствует этому.  Это замечательно, что именно в нашем городе проходит такой замечательный фестиваль, который нам сулит массу замечательных открытий.

Той перший кінопоказ Федецького став знаковою подією. Харків'янам на екрані продемонстрували процесію перенесення Озерянської ікони з Курязького монастиря до Харкова, козаків на харківському іподромі та вид харківського вокзалу в момент від"їзду потяга. Хроніка не збереглась, але ті події стали історичними.

Вікторія Маренич начальник управління у справах преси та інформації Харківської облдержадміністраціії

— Для отправной точки истории харьковского кинематографа это есть самое главное место. Он дал толчок развитию очень мощных кинофабрик, которые существовали в Харькове, которые перезжали в другие города Российской империи. Этот кинематограф развивался, приобретал новые очертания, новые имена. Ну аот 2-е декабря должен быть профессиональным праздником всех кто связан с кинематографом.

Федецький відомий не тільки як кінемотографіст, а й як талановитий фотомайстер, який на своїх світлинах відобразив Харків та найвідоміших людей того часу.

Юрій Янко директор Харківської обласної філармонії

-Фотография Чайковского, знаменитая фотография, которую он сделал в Харькове — это действительно лучшая фотография его. И у нас от этого тоже распирает гордость.

Сьогодні на Харківщині намагаються відтворити атмосферу кінопоказів за часів Федецького. У філармонії започатковано сеанси німого кіно. А в планах в рамках 5-го фестивалю "Харьковская сирень" буде відкрито музей історії кіно міста Харкова з експозицією Федецького, а в будинку де він жив та працював — меморіальну дошку.

Анжела Сушко, Ярослав Кононенко, Харьковские Известия