«Shell» йде у народ

16.02.2013 20:20   -
Автор:

Іноземний інвестор уклав з українським урядом угоду про спільне видобування газу з великих глибин. Зараз компанія готує необхідні документи, щоб приступити до геологічної розвідки на Юзівському родовищі та проводить зустрічі з мешканцями трьох районів Харківщини: Барвенковського, Ізюмського та Балаклійського на території, яких планують встановити бурові. У планах інвестора пробити п'ятнадцять розвідувальних свердловин. Приблизні місця, де вони будуть розташовані, вкажуть сейсмологи, які за завданням компанії проведуть дослідження українських надр. Після того, як райони  для розвідки стануть відомі, настане час вибирати точне місце для бурової вишки. А для цього треба мати не тільки дозвіл від держави, а і від місцевих територіальних громад. Саме тому представники "Shell", не чекаючи висновків експертів-геологів, вже зараз направилися у райони Харківської області, щоб розповісти мешканцям, про свою компанію та про ті умови, на яких буде вестися робота.

Валентина Гекова представник компанії "Shell"

-В рамках проекта предусмотрена реализация социальных программ, а также программ по улучшению местной инфраструктуры, необходимой как для реализации проекта, так и для нужд местных сообществ. На этапе разведки планируется финансирование социальных программ ежегодно в размере 2 миллионов долларов США.

За оцінками фахівців, розвідка триватиме не менше п’яти років. Якщо газ в щільних породах сланцю буде знайдений, то у найближчі роки в економіку України інвестором буде вкладено близько пів мільярди доларів. Та є одне, але. В українському інформаційному просторі, виник ажіотаж навколо майбутньої добичі газу. Українців залякують тим, що під час робіт на глибині п’ять-шість кілометрів проводитиметься гідророзрив, який на думку авторів бульварної преси небезпечний. Фахівці ж іншої думки.

Юрій Фесенко директор ГПУ «Шебелинкагазвидобування» НАК «Нафтогаз Україна»

-Этой технологии 60 лет, ни какого «ноу хау» нет: под большим давление закачивается вода и песок, это 99%, вода и песок, и 1% пластиды, пластиды, которые застывают в этом разорванном пласте и не дают ему назад спрессовываться, последний гидроразрыв в вашем районе мы делали два с половиной месяца назад, на месторождение на востоке от Изюма, это технология не нова она применяется, известна и ни каких угроз она не несет/

За минули рік по всій території України було проведено понад ста гідророзривів, каже Юрій Фесенко, і ні якої шкоди ні мешканцям населених пунктів поблизу бурових, ні навколишньому середовищу не нанесено. Досвід напрацьований за півсторіччя, що минув з дня першого розриву, також доводить — технологія хоч і не дешева, але досить безпечна.

Сергій Кривуля директор Українського науково-дослідного інституту природних газів «УкрНДІГаз»

-Кожний проект на кожну свердловину робочий проект проходить обговорення, у газеті публікується заява про наміри, на початку проектування свердловини і потім після висновку МОЗ, перед подачею в Управління екології і природних ресурсів на погодження, публікується у газеті районній, заява про можливі наслідки і місяць проходе, приймаються заяви городян з цього питання, якщо є заяви громадян, і громадяни висловлюють свою думку інакше – проводяться громадські слухання, і по результатам громадських слухань і тільки при наявності позитивного рішення, даний проект узгоджується.

Необхідність видобувати газ з великих глибин, кажуть науковці, захід вимушений. За даними геологів, в Україні запасів традиційних вуглеводів залишилося всього близько одного трильйону кубометрів. Цього обсягу, впевнені фахівці, державі вистачить максимум на шістдесят років, Якщо Україна споживатиме газ у тому ж обсязі, що і зараз. Закуповувати паливо за кордоном, як це відбувається зараз, завдяки Тимошенко стало дуже дорого. Та ж Германія, що також отримує російський газ, може себе дозволити відмовитися від видобування нетрадиційного газу, бо для них це більш доцільно.    

Юрій Фесенко директор ГПУ «Шебелинкагазвидобування» НАК «Нафтогаз Україна»

-Они отказались только по одной причине, потому что у них газ закупочный сегодня в Норвегии и в России, получается дешевле чем добытый газ, если добывать его у себя/

В той же час в Україні, за оцінкою тих же експертів — нетрадиційного газу, такого що розташований в щільних породах сланцю, у надрах держави, знаходиться вчетверо більше ніж звичайного — понад чотири трильйони кубометрів. І його собівартість буде: сто п’ятдесят – сто сімдесят доларів. Тож, кажуть геологи, якщо вже зараз почати його розвідку, а згодом і приступити до його видобування, то за десять – п'ятнадцять років Україна зможе не тільки забезпечити роботою тисячі фахівців газовидобувної галузі, а і вийти на рівень повного забезпечення своїх потреб у енергоносіях.

Михайло Добкін голова Харківської облдержадміністрації

-Учитывая какую мы имеем цену на российский газ – обязаны делать все возможное и невозможное, для того, чтобы уменьшить в общем балансе составляющую импортного газа. Поэтому приход в Украину, и в частности в Харьковскую область – компании "Shell" это огромные возможности. Я могу говорить о налогах, о новых рабочих местах, но самое главное мы будем менее энергозависимы, чем сегодня.

Тож, кажуть представники іноземного інвестора, розмова з територіальними громадами буде продовжена і надалі. Головна мета обговорень: максимально розповісти про технологію видобутку газу, надати громадянам висновки геологів та екологів, відповісти на всі запитання, що є у мешканців.

Валентина Гекова представник компанії "Shell"

-Мы обязаны согласно законодательству Украины провести общественные слушания. То есть людей, которые будут жить непосредственности рядом разведочных станций, спросят еще неоднократно об их согласии на проведения работ на их территории. Такие встречи мы еще будем проводить и в Изюмском районе, и в более мелких населенных пунктах районов: Барвенковском и Балаклеевском. Они нужны, с людьми нужно разговаривать. Они имеют право знать, что будет происходить на их земле.