Простой підприємства під час повітряної тривоги та допомога по безробіттю в умовах війни

12.10.2022 20:20   -

Хто і як може отримати допомогу, втративши роботу під час війни? Чи впливає повітряна тривога на зарплату? І про що йдеться у новому законопроекті про працю?

Наразі у українців накопичилось багато питань щодо врегулювання трудових відносин під час воєнного стану. Стосується це і тих, хто залишився в країні і працює, і тих, хто втратив роботу, і тих, хто евакуювався до більш безпечного регіону чи за кордон.

По-перше, щодо допомоги по безробіття. Громадяни, які офіційно звільнилися або були звільнені через війну, можуть отримувати допомогу від держави! При чому, люди до 35 років, в яких немає страхового стажу, також мають право на допомогу з безробіття в мінімальному розмірі на 180 календарних днів. Але є й обмеження:

ПОРТАЛ ДІЯ
Якщо компанія призупинила роботу, але факту звільнення нема, допомогу отримати не можна. Якщо у вас відкритий ФОП, допомогу отримати не можна, бо ви самозайнята особа, а отже факту звільнення, на основі якого виплачується допомога, бути не може. Якщо вам більше 35 років і ви немаєте страхового стажу, ви також не маєте права на оформлення допомоги по безробіттю.

Ось такі правила. Оформити допомогу по безробіттю можна в застосунку на телефоні або на Порталі Дія.

ПОРТАЛ ДІЯ
В меню “Послуги” потрібно обрати пункт “Допомога по безробіттю” та підтвердити факт втрати роботи (ви також не повинні бути студентом денної форми навчання). Якщо у вас немає трудової книжки, надайте будь-який документ, що підтверджує припинення виду діяльності. Наприклад, наказ про звільнення. Далі оберіть місто та центр зайнятості, де ви отримаєте статус. Наразі в певних областях України працюють не всі центри зайнятості; у такому разі подайте в найближчий до вас.

Також там же, в електронній заяві, треба залишити свої паспортні та контактні дані. І, якщо не має картки є Підтримка, на яку будуть надходити кошти, треба оформити її. Потім, після отримання статусу безробітного з заявником зв’яжеться кар’єрний радник центру зайнятості, котрий допоможе із пошуком роботи.

Якщо виникнуть питання, пояснюють спеціалісти, потрібно звернутись на гарячу лінію Державної служби зайнятості або ж на офіційний канал центру в Telegram чи Viber.

І ще одне актуальне питання серед українців.

Як оплачується час перебування працівника в укритті під час повітряної тривоги? Спеціалісти з кадрових питань відповідають коротко: такі вимушені перерви у роботі підлягають оплаті! За законом, простой не з вини працівника оплачують у розмірі 2/3 посадового окладу (тарифної ставки).

ЗАКОН УКРАЇНИ “ПРО ОХОРОНУ ПРАЦІ”
Воєнний стан в Україні, введений через військову агресію РФ, — надзвичайні, невідворотні та об’єктивні обставини для суб’єктів господарської діяльності. Таким чином, призупинення роботи на підприємстві через повітряну тривогу, під час якої працівники мають перебувати в укритті, — це простій. І він оплачується.

Це значить, що працівник продовжує отримувати свою ставку, коли перебуває в укритті. І варто пам’ятати, що військові, і рятувальники закликають не ігнорувати сигнали тривоги. Яна Біляєва Олександр Уваров.