Призов чи контракт?

23.03.2013 08:53   -
Автор:

Анастасія Полякова кореспондент

-Бути чи не бути професійній армії в Україні. Наразі в збройних силах служать п’ятдесят відсотків контрактників, п’ятдесят — призовники. Та Президент України Віктор Янукович поставив завдання перевести армію на контрактну форму в найкоротший термін. Та це не остаточне рішення. Громадськість та військові обговорюють доцільність цього кроку.

У кожного з цих видів армії — й в контрактної, й в призовної є свої переваги та недоліки, впевнені і фахівці, і пересічні громадяни.  Головний аргумент противників професійної армії – кожен молодик, щоб стати справжнім чоловіком має обов’язково відслужити в армії.

Валентина Міронович медсестра

-Обязательно должен служить в армии, у меня и папа служил, и муж служил, и сын сейчас служит и сказал внук, я обязательно пойду служить. Они делаются сильнее, умнее, взрослее, какие-то навыки там приобретают и серьезней становятся.

Раніше призов у Радянську, а потім і в Українську армію мав загально масовий характер.  Чи не всіх юнаків чекала служба у збройних силах, але згодом стан справ змінився:  наразі кількість призовників поступово зменшується. Так в минулому році навесні на Харківщини до лав Збройних сил України відправилося всього близько тисячі юнаків, цьогоріч їх буде ще вдвічі менше. Скоротився і сам термін служби — до року. І все тому, що  сучасність та суспільство вимагає переходу на професійну армію. Адже, вони впевнені: на Україні не збирається нападати жоден ворог.   

Юрій Калгушкін заступник військового комісара Харківської області

-Необходимость одна она самая главная, это создание к концу 2017 года малочисленных, хорошо подготовленных, профессиональных, вооруженных современной техникой и оружием, Вооруженных сил Украины, которые готовы в любой момент будут готовы выполнять задачи, которые перед ними стоят.

Бо, каже, контракт — це в першу чергу робота. Із своїм щоденним графіком, вихідними днями та відпусткою, а головне — з зарплатнею. Щоправда й досі недостатньо продуманий соціальний пакет для контрактників. Але враховуючи усі за і проти — на цей рік професійно служити в український армії виявили бажання понад сотню харківських молодиків. Тридцять вже уклали контракт, з них п’ять — дівчата.

Ірина Шаповалова лікар-стоматолог призовної комісії

-Контракт в наше время актуальнее, потому что ребята смогут решить какой-то свой финансовій вопрос решить.

Владислав Бакушин призовник

-После школы хочу пойти в контрактные войска, пехота, вид войск — снайперские войска. Контракт он идет более перспективный, та же оплата, перспектив просто больше. Года на призыве я думаю этого мне не хватит, так как хочется как-то больше — 2-3 года, так будет более удобней.

Максим Логвінов призовник

-Если я не поступлю, я скорее всего пойду контрактником. это работа, буду зарабатывать деньги. Может быть отправят служить в какие-то интересные места, все-таки мир повидать, это романтично.

Юрій Калгушкін заступник військового комісара Харківської області

-Начиная с прошлого года воинские части, которые дислоцируются на территории республики Крым, которые входят в состав военно-морских сил, высоко-мобильные десантные войска, спецподразделения, летный состав и летно-технический получают денежное содержание в два раза больше, чем остальные — средняя зарплата по первому контракту от 3500, поэтому в основном кандидаты на военную службу на контракте изъявляют желание проходить именно в этих подразделениях.

У своєму бажанні перейти на професійну армію Україна орієнтується на досвід Сполучених Штатів Америки. Там вже кілька десятиріч захищати Вітчизну — зобов’язані тільки військові за контрактом. Щоправда ця держава по соціально-економічному розвитку стоїть на сходинку вище, ніж Україна

Олексій Середа військовий комісар Харківської області

-Мы бы давно уже перешли, но она дорогая, по сравнению с призывной армией она очень дорогая, безусловно в разы дороже,  поэтому государство финансово не может резко перейти. Последний призыв, не последний,  я, например сомневаюсь, что 13-ый год и все, я думаю, что будет и 14-ый и 15-ый, просто количество будет падать, у нас пропорции на сегодняшний день практически 50 на 50, призывников и контркатников, а потом будет падать 70%, 90% а потом в конце концов мы перейдем.

Так, витрати на утримання контрактної армії будуть чималі, кажуть військові. Але й користь від такого кроку є — наразі збройні сили України налічують майже двісті тисяч чоловік, а з переходом на професійну форму їхня кількість скоротиться вдвічі. А поки рішення остаточно не прийнято. І політики, і уряд, і військові продовжують зважувати усі недоліки та переваги сучасної армії.