Порушення на місцевих виборах: які бувають та що за них загрожує

21.09.2020 14:57   -
Автор:
34 дні до місцевих виборів в Україні. І вже час обговорити можливі порушення виборчого процесу. Експерти зазначають, недобросовісних кандидатів та виборців можуть притягувати до кримінальної, адміністративної чи іншої відповідальності. Тож зараз ми спробуємо розібратися які бувають види порушень і як саме за них карають.
 
Ціла низка статей говорить яким саме чином можна притягнути до відповідальності особу, яка порушує виборче законодавство. 
 
Олег Михайлов голова адвокатського об'єднання 
 
Щодо виборців. Є велика небезпека порушення законодавства при здійснені його на виборчій дільниці. Якщо буде спроба використати бюлетень не за призначенням – буде пряма кримінальна відповідальність. Якщо виборець буде намагатися на виборчій дільниці використати свій бюлетень за гроші це буде також пряма кримінальна відповідальність.
 
Голосування тайне, зазначає експерт, тому фотографування свого бюлетеня несе за собою адміністративну відповідальність. Ще одне порушення, за яке виборець притягується до кримінальної відповідальності – подання завідомо неправдивої інформації до державного реєстру виборців. 
 
Олег Михайлов голова адвокатського об'єднання 
 
Для чого така стаття: для того, щоб виборець не зміг вказати дві, три або більше своїх адрес мешкання і спробувати голосувати неодноразово.
 
На прийдешніх виборах вистачає і протиріч між кримінальним правом та виборчим процесом. Новітні зміни в законодавстві надали можливість виборцю здійснювати заміну бюлетеня у разі, якщо він поставив позначку не там, де планував. Однак кримінальне право говорить про те, що громадянин може кинути в урну лише один бюлетень — кінцевий. Щодо кандидатів: 
 
Олег Михайлов голова адвокатського об'єднання 
 
Окремою проблемою є відповідальність і навіть кримінальна, до тих громадян, які спробують стати кандидатами у  депутати або головами місцевих рад. Завідомо подання неправдивої інформації що є неправдивою, є не тільки адміністративною але і кримінальною відповідальністю згідно вимог не тільки виборчого кодексу, але і самого кримінального кодексу велика кількість статей кримінального кодексу , яка в тому числі говорить про необхідність подання правдивої інформації у декларації, наданні відомостей не тільки до тих довідок, які надаються згідно вимогам законодавчого процесу, але і інформація, яка є виборчою, тобто коли це стосується передвиборчої агітації.
 
Досвід попередніх місцевих виборів свідчить про наступне. Найбільша кількість порушеннь стосувалося незаконної агітації, підкупу виборців та порушень зі  сторони виборчих комісій. У разі, якщо громадянин став очевидцем порушення виборчого процесу необхідно повідомити про це правоохоронним органам у телефонному режимі або безпосередньо на виборчій дільниці. Крім того, Національна поліція України анонсувала чат-бот у телеграм, який дасть змогу в онлайн  режимі приймати інформації з місць порушень.