Обігрівачі не стануть проблемою для енергосистеми. З якими викликами готова впоратися Україна

17.09.2022 14:16   -

Повномасштабне вторгення – головна проблема для опалювального сезону та енергосистеми України. А от збільшення попиту на обігрівачі не стануть такою великою проблемою для електромереж, як війна. Голова «Укренерго» розповів, як Україна впорається з викликами енергетичного шантажу та які стрес-сценарії будуть використовувати.

У 47 разів збільшився попит на обігрівачі. Це вже свідчить про те, що українці взимку використовуватимуть додаткові опалювальні прилади. Хоча ці пристрої можуть навантажити електро потужності України, голова правління «Укренерго» певен, що мережі з ним впораються.

ВОЛОДИМИР КУДРИЦЬКИЙ ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ НЕК «УКРЕНЕРГО»
Треба розуміти, що в нас значно знизилося споживання, це означає, що навантаження на мережі теж знизилися, і це означатиме, що додаткове споживання електрообігрівачів легше поміститься в пропускну здатність цих мереж. Це перше. Друге: торік у нас була зима порівняно тепла з погляду температурних режимів, але при цьому споживання електроенергії було значно вищим, ніж у попередні роки. Через високу ціну природного газу більшість споживачів, які могли це зробити, “сіли на розетку”, тобто перейшли з опалення газом на електроопалення, де це було можливо і доцільно. Виробництво та споживання електроенергії в Україні побільшало. Тобто ми вже певний стрес-сценарій для нашої енергосистеми – щодо того, що всі користуються електрообігрівачами – проходили і не раз, і не в одному сезоні. Тому я не прогнозую якихось системних проблем із тим, що застосування електрообігрівачів якось вплине на стабільність мереж.

Тож головною проблемою для енергосистеми України залишається повномасштабне вторгення, адже росіяни можуть продовжити практику енергетичного шантажу. На цей випадок, каже Володимир Кудрицький, енергетики підготували низку сценаріїв, як Україна проходитиме зиму за різних умов.

Титр: ВОЛОДИМИР КУДРИЦЬКИЙ ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ НЕК «УКРЕНЕРГО»
Українська енергосистема, за нашими оцінками, здатна у цей зимовий період витримати втрати в балансі будь-якої електростанції, ну, майже будь-якої. І не треба забувати в українській енергосистемі є ще резерви потужності, що можна використати і на теплоелектростанціях і на теплоелектроцентралях. Є можливість підняти генерацію на газу, якщо треба. Ну, і після 16 березня в нас є ще підтримка наших европейських партнерів і це один із найважливіших факторів безпеки, те, що ми об’єдналися. Це не тільки там мільярди гривень, а в перспективі і мільярди доларів на рік виручки, це ще і безпека.

Також в рамках підготовки до осінньо-зимового періоду енергетики ще з квітня почали лагодити магістральні мережі, підстанції та запасатися паливом, здебільшого власного видобутку. Крім цього, в Україні створюють набагато більший аварійний запас матеріалів, запчастин та обладнань на цю зиму. Хоча росіяни можуть завдавати ударів по критичній інфраструктурі, голова «Укренерго» нагадав, що енергетики довели, що можуть швидко ліквідовувати аварії, як, наприклад, у Харківській області чи на деокупованих територіях.