«Люди божеволіють». Як 99-річний пенсіонер відзначає річницю визволення Харкова від нацистів під російськими обстрілами (відео)

23.08.2022 10:40   -

99-річний Олексій Долгов за часів Другої світової звільняв Харків від нацистських окупантів. Тепер пенсіонеру знову доводиться жити в умовах війни. А відзначати День міста та річницю визволення Харкова – під вибухи ворожих снарядів, цього разу – російських. Але чоловік вірить у стійкість українських захисників і навіть знає, як наступного року відзначатиме особливий ювілей.

ОЛЕКСІЙ ДОЛГОВ УЧАСНИК ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Жить бы да жить после бурь потрясений, но вновь над страною нависла гроза. Враг – у ворот, Харьков должен сражаться, чтобы война ушла со двора.

Олексію Миколайовичу – 99. Він полюбляє декламувати власні вірші, досі пише й регулярно видає збірки, а також – вільно користується гаджетами. Зокрема смартфон, пояснює пенсіонер, виявився вкрай зручним пристроєм, аби слухати улюблену музику. На перший погляд у цьому активному та життєрадісному чоловікові важко розгледіти учасника Другої світової, який чітко пам’ятає чи не кожен день війни та десятки важких боїв.

ОЛЕКСІЙ ДОЛГОВ УЧАСНИК ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Я в радиоузле работал, сидел на телеграфном столбе, проверял радиоточку. И в этот момент выступает Молотов и говорит, что началась война. Ну, и все. В 1941 году меня призвали в армию. Направили меня в школу авиационных механиков.

Головним завданням Олексія Долгова була техпідготовка військової авіації. Чоловік бачив багато запеклих боїв, пам’ятає, як у жорстоких битвах виганяли зі своїх територій нацистських загарбників. Не менше спогадів залишилося і про те, як важко було деокупувати Харків. А також – яким він став після постійних ворожих обстрілів.

ОЛЕКСІЙ ДОЛГОВ УЧАСНИК ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Южный вокзал был полностью разбит, церковь приходская еврейская разбита была, аэропорт был тоже разбит, ж/д кокзал разбит. Очень много было разбито. Харьков был взорван практически.

У 1943 році, у потрощеному та нарешті звільненому місті Олексій Долгов зустрів свою майбутню дружину. Тож згодом після перемоги чоловік повернувся до неї в Харків. У те, що місто, яке вже стало йому рідним, – знову нещадно бомблять, пенсіонеру й досі складно повірити.

ОЛЕКСІЙ ДОЛГОВ УЧАСНИК ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Вообще осозновать очень трудно. Вот я вчера посмотрел телевизор. И девочка стоит без ноги. Ей оторвало ногу. Вот сейчас, при этой войне! Так каково этой девочке? Ей 16 лет. Люди с ума сходят… Я думаю, человечество все-таки одумается, мне кажется.

І в Україні неодмінно настане мир. А в тому, що Харків вистоє, – чоловік навіть не сумнівається. Ба більше – Олексій Миколайович вже планує, як наступного року відзначатиме День народження. І він точно знає – цю особливу дату, 100-річний ювілей, святкуватиме в рідному будинку та нескореному Харкові.