Яким стало життя в країні за 6 місяців воєнного стану і чого чекати найближчим часом (відео)

24.08.2022 17:22   -

Півроку війни в Україні відбулися соціальні та економічні зміни, які торкнулися всіх громадян. Уряд вживає заходів для підтримки населення, але також змушений запроваджувати серйозні обмеження.

Найсуттєвіші зміни в форматі навчання. Вже через декілька днів пролунає перший дзвоник і хоча навчальний рік в Україні розпочнеться 1 вересня, але не всі школярі сядуть за парти.

У небезпечних регіонах , до яких належить і Харківщина, та на тимчасово окупованих територіях діти навчатимуться дистанційно. В онлайнформаті, уроки триватимуть і для школярів Харкова, Дніпра, Миколаєва, Запоріжжя.

Мільйони українців, серед яких чимало харків’ян і мешканців області стали біженцями через війну.

УВКБ ООН
За кордон виїхало понад 11 млн громадян.
Найбільше біженців вирушило до Польщі – 5,4 млн), Угорщини – 1,1 млн, Румунії – 1 млн, Німеччини – 971 тис.

Проте, за даними ООН, майже п’ять мільонів вже повернулися в Україну. У той же час близько шести з половиною млн людей переселилися в безпечніші регіони всередині країни.

МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ МІГРАЦІЇ
На даний момент найбільша кількість ВПО проживає у Київській, Дніпропетровській, Полтавській, Вінницькій, Закарпатській областях.
Внутрішньо переміщеним особам надається щомісячна грошова допомога від держави, гуманітарна допомога у вигляді продуктів та предметів першої потреби.
Переселенці в Україні мають право на безкоштовне проживання у місцях компактного розміщення (гуртожитки, пансіонати, збірні модульні будинки). Також працює ініціатива “Прихисток” щодо пошуку безкоштовного житла.

Мільйони українців – без житла і роботи. Люди вимушені якось виживати на чужині чи на рідній землі, але під обстрілами. Попереду найтяжча зима для Харків’ян. Так. Уряд запровадив мораторій на підвищення комунальних тарифів у період дії воєнного стану та ще 6 місяців після його закінчення.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
У платіжках “заморозили” вартість послуг для населення на постачання та розподіл газу, опалення та гарячу воду. Різницю в тарифах компаніям-постачальникам компенсуватиме держава.
Крім того, ухвалений закон забороняє постачальникам газу вимагати від споживача погашення заборгованості.

Але в умовах війни ситуація з майбутнім опалювальним сезоном критична. У Харкові мерія та комунальні служби роблять все можливе, щоб понівечена обстрілами система життєзабезпечення витримала зиму. В той час на Донбасі через тотальнепошкодження газопроводів взагалі не буде опалення. Також в прифронтових місцевостях можливі проблеми і з електрикою через перевантаження мереж, попереджають в уряді. Українців вперше за історію держави закликали запасатись дровами, купувати буржуйки, генератори, резервне паливо.

Вперше і норми температури у квартирах будуть нижчими – 18-19 градусів замість 21 градуса.

Вперше курс гривні так стрімко зріс. Вперше так гостро постало питання з паливом. Злетіли і ціни. За прогнозом НБУ, інфляція прискориться до кінця цього року, а її зниження можливе лише на початку 2023-го. Хоча продовольчого дефіциту в країні не варто побоюватись, кажуть в уряді, але закликають зробити запаси продуктів на зиму.

АСОЦІАЦІЯ ПОСТАЧАЛЬНИКІВ ТОРГОВИХ МЕРЕЖ
Радимо закупити продукти, які мають тривалий термін зберігання і восени будуть продаватися ще за старою вартістю: крупи, макарони, цукор, чай, кава, корм для тварин, побутова хімія.

Між тим, попри війну, пенсії та соціальну допомогу в Україні виплачують за графіком. Але через прогнози високої інфляції в Міністерстві фінансів не дають точної відповіді, чи буде надалі індексація соціальних стандартів.

Це питання вирішиться після визначення остаточного варіанта бюджету на 2023 рік.