Як харківський гуртожиток на Салтівці став місцем порятунку для сотень переселенців

28.01.2023 18:42   -

Колись у цьому гуртожитку мешкали молоді люди, які приїхали до Харкова опановувати нові професії. І до війни тут кипіло звичне студентське життя. Тепер же ця п’ятиповерхівка на Салтівці стала прихистком для людей, що пережили окупацію, залишилися без будинків, втратили на війні родичів.

ВАЛЕНТИНА НЕЧВУД МЕШКАНКА ГУРТОЖИТКУ
Оце наша кімната. Ми тут із чоловіком живемо вдвох. Дякуючи «Координаційному центру міста Харкова», які допомогли нам поселитися, отримати цю кімнату. Отак ми живемо. У нас тут і ліжко є, і шафи, усе є.

Із вересня минулого року цей гуртожиток почав приймати перших переселенців. Тоді ЗСУ деокупували значну частину Харківської області, а люди нарешті змогли виїхати з небезпечних населених пунктів, що окупанти залишили без води, газу, світла й тепла.

ОЛЕНА СИЧОВА МЕШКАНКА ГУРТОЖИТКУ
Четыре мины у меня лично во дворе. Дом относительно целый, постройки все, забор, – все побито. Трещина в доме там, крыша… Вроде, как есть дом, а вроде, как нет – побило все. Мне прилетело, как нас освободили. У нас с первого дня войны повесили русский флаг, мы были оккупированы. И, когда освободили, нам первым прилетело.

Олена Сичова разом із трьома дітьми приїхала до Харкова з Вовчанська. Згадує: коли він був під контролем окупантів – евакуюватися дозволяли лише до росії. Але, наголошує жінка, навіть не розглядали цей варіант. Адже всі вірили, що їх скоро звІльнять, і чекали на ЗСУ.

ОЛЕНА СИЧОВА МЕШКАНКА ГУРТОЖИТКУ
Конечно, верили! У нас дети, 8 лет, рисовали украинские флаги дома. Хотя их никто не учил. Говорит: «Мама, посмотри, что я нарисовала!». А их никто не учил, а я говорю: «Доча, нас придут – постреляют».

Наразі тут проживає 268 людей, 39 із них – діти. Школярі, запевняють у гуртожитку, наразі забезпечені всім необхідним, мають змогу дистанційно навчатися та розвиватися.

ОЛЕНА СИЧОВА МЕШКАНКА ГУРТОЖИТКУ
Здесь есть интернет, здесь есть WiFi, здесь есть все. Мы в первый день, когда сюда приехали, нам постучали: «А пойдет дочка ваша гулять?». Для меня важно, что здесь общение есть у детей. Они общаются, они играют, их много.

Кухні, душові, пральні, необхідні комунікації, – в гуртожитку є все для нормального життя, розповідають люди. Крім того, волонтери постійно привозять продукти, одяг, засоби гігієни. Ба більше: навіть допомагають вирішувати юридичні питання.

ВАЛЕНТИНА НЕЧВУД МЕШКАНКА ГУРТОЖИТКУ
Тому що у багатьох людей погоріли документи, у багатьох десь пропали, якісь документи. Наші волонтери допомагають оформлювати документи, пенсії.

Не тільки гуртожиток, та й весь Харків тепер став другим домом, кажуть люди.

ВАЛЕНТИНА НЕЧВУД МЕШКАНКА ГУРТОЖИТКУ
Ще хочу сказати велике спасибі нашому меру, Терехову. Від усіх харків’ян, я не помилюсь, якщо так скажу, і від всіх людей, які переміщені. Дякую за безкоштовні автобуси. Це – великий плюс, тому що, оформити документи, поїхати в лікарню, ще кудись. Мабуть це – єдине місто в Україні, яке досі автобуси, тролейбуси, трамваї, метро… Усе безкоштовно. Це – великий плюс.

Та й мешканці не сидять без діла й намагаються допомагати іншим. Зараз у гуртожитку за графіком вимкнули світло. Але азвичай тут кипить робота. Для українських захисників мешканці плетуть маскувальні сітки, в’яжуть теплі речі, роблять окопні свічки.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube

Люди запевняють: за ці місяці навчилися жити дружно, допомагати один одному, Гуртожиток став для них справжнім місцем порятунку. Та як би затишно тут не було, всі мріють про рідний дім і про перемогу України.

ОСТАННІ НОВИНИ: