Як харків’яни зберегли свою спадщину під час війни. Спогади до Дня пам’яток історії та культури

17.04.2023 17:40   -

Культурна спадщина України – важлива складова державної історії. Саме тому, впевнені фахівці, російські окупанти щосили намагалися знищити цінні експонати, музеї, меморіали, архіви. Найбільше снарядів армія рф витратила на Донеччину та Харківщину – лише в нашому регіоні зруйновано понад сотню об’єктів культурної спадщини. Більшість з них знаходилася в обласному центрі. Та від перших днів війни харків’яни робили все, аби зберегти історичне надбання. А наразі ж люди вже готуються стати до відновлення постраждалих об’єктів.
Майже 1400 об’єктів культурної інфраструктури постраждали за понад рік війни рф проти України. Близько третини з них, зазначають у Міністерстві культури та інформаційної політики – повністю зруйновані.

ІЗ ПОВІДОМЛЕННЯ МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ
Найчисельнішою групою об’єктів культурної інфраструктури, що зазнали пошкоджень або руйнувань, є клубні заклади – 48% від загальної кількості закладів культурної інфраструктури, які зазнали збитків.

У Мінкульті додають: Донецька і Харківська області зазнали найбільших втрат. Окупанти нещадно руйнували клубні заклади, бібліотеки, музеї, театри, філармонії, заклади мистецької освіти. Фахівці ж пояснюють: армія рф намагається знищити культурне надбання, аби позбавити Україну важливої частини її історії. Та ще на початку війни харків’яни стали на захист своєї спадщини.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Хочу сказать, что в характере харьковчан есть особая черта – это абсолютная любовь к своему городу. Именно поэтому мы укрыли от российских бомб один из символов Харькова – красивейший памятник Тарасу Шевченко, именно поэтому мы теперь закрываем мешками с песком один из символов нашей страны – памятник Независимости.

Меморіальний комплекс «Дробицький яр», будинок «Слово», одне з найстаріших книгосховищ України – бібліотека імені Короленка, обласний Палац дитячої та юнацької творчості, художній музей та чимало інших культурних об’єктів у Харкові суттєво постраждали внаслідок російських бомбардувань. Та працівники відчайдушно намагалися врятувати експонати – їх вивозили в безпечні місця просто під обстрілами. Наприклад, ось так худмузей виглядав після евакуації цінних здобутків – потрощений та спустошений. На цих кадрах працівники проводять унікальну екскурсію, «експозицією, якої не існує».

МАРИНА ФІЛАТОВА ЗАВІДУВАЧКА ВІДДІЛУ ЗАРУБІЖНОГО МИСТЕЦТВА ХАРКІВСЬКОГО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ
Я дуже сподіваюся, що наше улюблене місто Харків, а також найулюбленіший Харківський художній музей ми з вами обов’язково відбудуємо і зробимо ще краще. Вибачте за мою емоційність, але я в цьому впевнена і це – 100%.

Рятували культурні об’єкти по всьому Харкову. Так, у надскладних умовах працівникам вдалося вивезти експонати з музею університету імені Каразіна.

ОЛЕКСАНДР ГОЛОВКО ПРОРЕКТОР З НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНОЇ РОБОТИ ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ В. Н. КАРАЗІНА
У сховищах стояла вода, рятувалися експонати. І, дійсно, героїчна роботи персоналу, всього колективу університету, допомога міста, області, іноземних партнерів, дозволило врятувати унікальну колекцію. Музей рятували в неймовірних для початку 21 століття умовах. Відсутність води, опалення і світла.

Наразі ж культурне життя в Харкові потрохи оживає. Проводяться театральні спектаклі, концерти, відкриваються виставки. Окупантам не вдалося стерти історію нашого регіону. Ба більше: навіть під час війни створюється нова історія нашої культури. Крім того, партнери й закордонні спеціалісти готові допомогти Харкову ще й відновити постраждалі об’єкти. Зокрема, всю необхідну підтримку планують надати фахівці зі Швеції.

ЙОГАННА ФРІС МАРКЕВИЧ ЗБЕРІГАЧ ФОНДІВ НАЦІОНАЛЬНОГО АРХІВУ ШВЕЦІЇ
Вам потрібні комп’ютерні сервери, будівельні матеріали і ми спробуємо вам із цим допомогти у короткотерміновій перспективі й довготривалій перспективі. Це – те, що ми привеземо із собою, покажемо, що це – є дуже важливим.

Загалом же на Харківщині зруйновано близько сотні об’єктів культурної спадщини. Більше половини з них – саме в обласному центрі.

ОСТАННІ НОВИНИ