«Я відповідаю за місто». Ігор Терехов розповів на яких умовах Україні потрібна Перемога
Про перші дні війни, перші виклики. Ліквідація диверсантів у місті. 17 місяців важкого протистояння, зрадників та реалії в яких живе прифронтовий Харків. Про все це Ігор Терехов розповів в інтерв’ю проекту «Кошкіна тут». Якщо повернутись в 2022-й, каже мер Харкова, було найважче в перші тижні. Треба було діяти тут і зараз. Бо на кону було місто і його жителі.
ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Ворог стояв на кільцевій дорозі. Ворог постійно обстрілював місто. Ви пам’ятаєте, що я зачинив метрополітен для проїзду потягів і ми використовували метрополітен довгий час як укриття для людей. Тоді було десь 150 тисяч мешканців міста Харкова на станціях метрополітену постійно. Постійно знаходились. Їх потрібно було годувати, їх потрібно було медично обслуговувати, предмети гігієни, туалет, душ, – все це було. І я вдячний нашим волонтерам, які з перших днів війни разом з нами допомагали людям вижити у цій скрутній ситуації. Крім цього евакуація. Ви знаєте, дуже багато людей, вони просто боялись вийти на поверхню. І ми евакуйовували їх тунелями метрополітену до вокзалу, – пішки.
Були тоді і так звані ждуни. Зрадники є і зараз і якраз на їхній совісні, вважає мер, прильоти по Харкову.
ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Росіяни готувались, росіяни готували захоплення нашого міста. Була у них, як я вважаю, агентурна сітка і ми повинні зробити певні висновки після цього. Ці висновки роблять правоохоронні органи. І силовий блок. Так є агентура і ми повинні казати це відверто. Бо є прильоти і постійно є прильоти до нашого міста і я впевнений, що це по наводці.
Але в усі ці 17 місяців протистояння з рашистами Харків не просто вистояв, а й надійно тримається на ногах і дивиться у майбутнє. Зараз, каже міський голова, серед першочергових завдань: безпека, життєдіяльність міста, відбудова понівеченого війною житла, щоб люди повернулись до Харкова. А таких сотні тисяч, які залишились фактично без даху над головою. Ще одне, у місті налаштовані відновити навчання для школярів. Поки це буде комбінований формат: офлайн та онлайн. Для тих, хто готовий навчатися наживо, уроки будуть проводити у захисній споруді. Взагалі одне з пріоритетних завдань для муніципалітету – забезпечити людей укриттями.
ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я хочу, щоб у нас було краще укриття і я того домагаюсь від усіх, хто відповідає за цю роботу, за цей напрямок роботи. Я вважаю, що ми повинні зробити таким чином, щоб укриття були в хорошому стані. Чому кажу, що в хорошому стані?! Бо з цим є певні труднощі. Бо багато років ніхто нічого не вкладував і не робив з ними. Є укриття, які можна пристосовувати, а є укриття, які розташовані, ну, наприклад, в п’ятиповерхових будинках, в так званих хрущовках, у яких, щоб я не робив, щоб мої підлеглі не робили, там дійсно неможливо їх обладнати таким чином, щоб вони відповідали ДБН і нормам, усім вимогам сьогоднішнього дня. Бо ми розуміємо вимоги сьогоднішнього дня. Але ми зараз робимо, щоб люди, які там проживають, могли використовувати сховище, укриття у школах. Бо рядом розташовані школи. І можна туди прийти.
На жаль, у Харкові трохи інакше, ніж в інших містах. Бо по нам палять останнім часом С-300 з території рф. Ракета С-300 долітає до міста за 35-40 секунд. Відверто кажучи, неможливо встигнути, це тільки доля, яка може бути можна встигнути чи рядом знаходитись чи відчути щось, якусь тривогу і зайти чи просто жити в цьому бомбосховищі. Але це неможливо. Хоча скажу вам відверто, що на Північній Салтівці були люди, які весь час проводили в укриттях. І проводили, і жили і в тому числі діти, що жахливо. Тому працюємо над цим, хочу щоб у нас були якнайкращі укриття, якнайкращі бомбосховища. Їх небагато, вони є і ми їх проводимо до ладу.
Паралельно, каже мер, показуючи журналістці одне з наземних укриттів, що встановили на зупинках громадського транспорту, в Харкові і надалі будуть встановлювати подібного роду захисні споруди на вулиці. Ігор Терехов підкреслює, це його ініціатива і він, хто щоб там не говорив, за це несе відповідальність.
ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Що таке децентралізація? Децентралізація крім важелів дає нам відповідальність. Так, я відповідаю за місто, я відповідаю за життя людей і я вважав, що це потрібно і щоб ми зробили такі зупинки, куди б могли заскочити люди, переждати обстріли, побути тут, а потім вийти і поїхати на громадському транспорті чи просто зачекати, чи просто як укриття використовувати. Тому децентралізація кожному меру дала важелі та відповідальність. Я відповідаю за місто і я вважаю, що це потрібно робити. І будемо робити далі. Якщо треба буде, будемо ставити ще. У нас є технічні умови, технічна документація.
Позаду вже дуже багато засвоєних уроків, складених іспитів війною. Якщо тоді, в лютому 2022-го, Харків не зламався, вважає Ігор Терехов, то сьогоднішній Харків твердо налаштований на майбутнє. За яке Україна платить дуже високу ціну, бо українське військо стоїть на смерть заради своєї країни.
ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я вважаю, що війна закінчиться тільки після нашої перемоги. Коли ми заберемо всі території, які належать суверенній державі Україні. Відіб’ємо ці території, повернемо туди людей. І тоді закінчиться війна. І для нас це дуже знаково, бо любий, знаєте, такий заморожений конфлікт – це не на нашу користь. Жоден інвестор не прийде і нічого не буде. І ми повинні розуміти. Так, важко. Але ми обов’язково повинні перемогти. Ми повинні витримати всі виклики, які є. Даби ми і майбутнє покоління, наші діти, наші онуки жили у свободній європейській державі, в Україні. І для нас це головне.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Рашисти «демілітаризували» у Харкові цивільне підприємство (відео)
- Коли Перемога і якою вона буде для Харкова – позиція Ігоря Терехова (відео)
- В Харкові презентували нову книгу і слухали вірші Сергія Жадана (відео)
- Експерти перевірили рівень радіації у Харкові та області
- Волонтери провели тренінг з мінної безпеки для поліцейських Харківщини (фото)