Гривна обвалится или укрепится? Мнение экспертов

26.12.2019 14:40   -
Автор:
Після новорічних свят гривня може обвалитися. Принаймні так вважають фінансові аналітики. Експерти говорять, що на послаблення національної валюти впливають багато внутрішніх та зовнішніх факторів. Наразі в світі, кажуть спеціалісти, помічається тенденція відновлення золотого резерву, тобто дорогоцінний метал знов стає основним ресурсом задля підкріплення грошей. І це вплине не тільки на міцність гривні, а і може похитнути стабільність долара. 
 
Багато країн починають накопичувати золоті резерви, позбавляючись від американського долара. Особливо активно цим зайняті Росія і Китай. Польща забрала свої 100 тонн золота, які зберігалися в Центральному банку Великобританії. Зараз те ж саме роблять Чехія і Словаччина. Угорщина теж хоче забрати своє золото, але поки їй відмовили. Як бачимо, все більше країн починається вважати золото самим ліквідним ресурсом. Україна не має золотого запасу. Таким чином, ми спочатку в цьому програємо.
 
Окрім цього, внутрішня політика також може негативно відобразитися на стабільності гривні. Як приклад експерти наводять різницю між приходом і витратою бюджету. 
 
По-перше, негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу, яке на початку грудня становило 11 мільярдів гривень, а за підсумками року буде близько 13 мільярдів. По-друге, недобір доходної частини бюджету-2019. Адже секвестр бюджету так і не був проведений. По-третє, повний провал програми приватизації 2019 року і недобір за іншими статтями дохідної частини бюджету 2019 року (на початку грудня – 8,6%, а за підсумками року буде на рівні, як мінімум, 10%.
 
Виправити ситуацію, хоча і тимчасово, кажуть аналітики, може своєчасно отриманий кредит від МВФ. Але ці кошти лише притримають ситуацію, адже черговий транш міжнародного валютного фонду збільшує зовнішній борг України. Що наразі складає 83 мільярди. Тобто будь-яка незначна зовнішня чи внутрішня дестабілізація в країні при умові цього боргу та низки інших причин одразу ж негативно вплине на національну валюту, певні економісти.