День Собороності

26.01.2013 20:37   -
Автор:

Олександра Суфіянова кореспондент

-22 січня 1919 року в Києві на Софієвській площі відбулися збори, на яких підписали Акт Злуки українських земель і затвердили його Універсалом про об'єднання Західної та Східної України в єдину державу.

У цей день дев'яносто чотири роки тому весь Київ майорів національними синьо-жовтими прапорами. На Софійській площі звели Тріумфальну арку, яку прикрасили старовинними гербами України і Галичини. Член Директорії Федір Швець оголосив перед всім народом текст Універсалу.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна українська народна республіка. Однині народ український має змогу, об'єднаний дружніми зусиллями, будувати нероздільну державу українську.

Новий документ засвідчив єдність в новій соборній Україні, двох молодих держав, які постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій. Однак єдиною Україна пробула недовго. Розруха, війна, політичне протистояння – все це призвело до того, що вже через кілька місяців після оголошення об'єднання від нової держави залишилася тільки назва.  

Владислав Яценко історик

-Ситуація була надзвичайно складна. УНР мала військовий конфлікт з радянською Росією, тому що відразу після повалення уряду Скоропадського Радянська Росія розірвала мирну угоду і почала військову агресію.

Київ у більшовиків, Галичини у поляків, Закарпаття у чехів. Єдиної України не стало.  

Та незважаючи на те, що Акт "Злуки" виявився тоді декларативним, ідея соборності продовжувала жити, кажуть історики. І додають, підтвердженням цьому є двадцять друге січня дев'яностого року, коли мільйони тоді ще радянських українців вийшли на вулиці під жовто-блакитними прапорами наголощуючи, що незалежна Україна жива.

Владислав Яценко історик

-Так званий міст Злуки, який простягнувся від Івана-Франківська, Львова, через місто Житомир до Києва по трасі і це була політична акція. Це був своєрідний пошук, скажімо так, історичної ідентичності і намагання знайти противагу радянському актові возз'єднання земель.

Ідея соборності живе і досі, як на Заході, так і на Сході. На Харківщині свято теж відзначають. Щороку в Першій столиці всі збираються навколо пам'ятника Тараса Шевченка і кладуть до його підніжжя квіти.

Два роки тому свято єднання набуло ще одного змісту: його оголошено не тільки днем Соборності, а і днем свободи країни від усіх історичних загарбників. У зв'язку з цим святкування стали більш масштабними. Квіти урочисто поклали і біля нового монумента на нещодавно відреконструйованій площі Конституції.

Валентин Дулуб заступник голови Харківської облдержадміністрації

-Это праздник, я считаю, самый важный в Украине, потому что Украина стала единой именно в этот день в 19 году. Памятник замечательный и он символизирует как раз свободу, независимость и то, что он стоит в центре города и украшает наш город – это очень замечательно.

Елеонора Циганенко пенсіонерка

-Прекрасный праздник на новой площади, я очень рада, что новый памятник поставили вместо старого, прекрасная площадь, город прекрасный и Украина цветет, расцветает и дай Бог здоровья всем украинцам.

Свято Собрності вшановують не тільки літні люди, а й молоді. Об'єднання Західної та Східної України, кажуть вони, в ті часи було вкрай важливою подією.

Денис Гребенюк студент

-В 19 году это было безусловно важно, потому что это было после войны и как бы обе Украины нуждались в друг друге, в поддержке, в объединении, поэтому было очень важно.

Світлана Горбунова-Рубан заступник Харківського міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення

-Есть праздники, которые носят ну абсолютно символический характер, но при этом имеют серьезную способность объединять людей, объединять вокруг хорошей идеи, идеи патриотизма, любви к Украине, любви к своему народу, это именно такой праздник, поэтому мы его празднуем.