Декрет під час воєнного стану. Пояснення щодо розміру допомоги та терміни відпустки (відео)

09.02.2024 18:19   -

Зараз в Україні діє воєнний стан. Працюють підприємства, функціонує економіка. Життя триває. І навіть у війну народжуються діти. І працююча мама має право на догляд за новонародженою дитиною. Але молоді жінки переймаються, що в умовах воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні майже будь-якого виду відпусток.

Так, йдеться про випадки, коли працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, пояснили в держслужбі з питань праці. Але винятком з цього правила є відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Також жінка претендує і на грошові виплати, так звані декретні.

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА З ПИТАНЬ ПРАЦІ
Відповідно до статті 25 закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами застрахованій особі надається допомога по вагітності та пологах у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Також у Держпраці додали, що допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами призначають на основі виданого у встановленому порядку листка непрацездатності.

РОЗМІР ВИПЛАТ
Жінкам, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, надається допомога, розмір якої дорівнює 100% середньої зарплатні. Визначити розмір за один день досить просто – варто поділити заробіток за останній рік (12 місяців) на кількість календарних днів, які жінка пропрацювала (була у трудових відносинах). Жінки-підприємниці отримують виплату, розмір якої залежить від суми єдиного соціального внеску (ЄСВ), сплаченого протягом останнього року.

Декретна відпустка може тривати від 50 до 140 днів, зауважують спеціалісти.

Оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у 2023 році може тривати:

  • 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після) – народження однієї дитини без ускладнень;
  • 140 календарних днів (70 до пологів та 70 після) – народження 2-х і більше дітей та/або ускладнені пологи;
  • 56 календарних – усиновлення новонародженої прямо з пологового.

А ще спеціалісти держслужби праці зауважили, що батьки, так само як і матері новонароджених дітей, можуть оформити декретну відпустку та протягом кількох років отримувати державні грошові виплати. Сума виплат та термін відпустки залежатиме від кількох чинників, зокрема, розміру зарплатні та страхового стажу. Але щодо чоловіків, то тут через воєнний стан та мобілізацію, рішення відповідними службами та роботодавцем за кожним таким випадком розглядатиметься окремо.

ОСТАННІ НОВИНИ