Чи вибухне ЗАЕС і що робити далі. Вже є чіткі інструкції (відео)

05.07.2023 20:07   -

Вибухне чи не вибухне? Це питання стосовно Запорізької атомної станції останнім часом турбує всіх українців. Теоретично є два великі негативні сценарії, зазначив Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Самостійно АЕС вибухнути не може, констатував він. Бо сучасні конструкції реакторів будують з урахуванням модернізацій, після Фукусіми, після того, що було зроблено. Тай підірвати не так вже й легко.

ОЛЕКСАНДР ХАРЧЕНКО ДИРЕКТОР ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ЕНЕРГЕТИКИ
Це складніше, ніж підірвати навіть Каховську греблю. Це треба витратити величезну кількість вибухових речовин для того, щоб підняти кришки реакторів і щоб стався реальний великий викид радіоактивних речовин в атмосферу. Величезні зусилля, величезна кількість вибухівки – складний процес. І дякувати Богу, я не чув жодної інформації про те, що відповідна кількість вибухових речовин завезена на Запорізьку атомну. Все-таки за нею слідкують уважно, в тому числі там криво-косо, але працює МАГАТЕ. І я не думаю, що цей сценарій варто розглядати.

Так, це найгірший варіант, який може бути задіяний росіянами, якщо вони будуть залишати ЗАЕС, говорить Харченко, і фактично підірвуть реактори, тоді станеться викид радіоактивних речовин в атмосферу.

ОЛЕКСАНДР ХАРЧЕНКО ДИРЕКТОР ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ЕНЕРГЕТИКИ
Якщо цей викид буде масований і потужно спланований, то в принципі там десь від Приуралля до Піренеїв абсолютно всі відчують. 100% Росія буде накрита до Уралу, це без питань. Якщо вскриють кришки реакторів, якщо підірвуть всю цю махіну – 6 штук. Шість гігаватних реакторів. Якщо їх підірвати настільки, що кришки знесені, повітря має доступ до активної зони і все це підіймається, то, повірте мені, буде глибоко по барабану, в який бік вітер. Щонайменше на території всієї Європи і Азії до Уралу глибоко буде по барабану, куди вітер дує.

Але щоб зробити таке, треба бути ненормальним, Найвірогідніший другий сценарій, каже Харченко, за яким вони дійсно знищать можливість використання реакторів, що вони будуть добиватися того, щоб у нас не було навіть шансів відновити їхню роботу.

ОЛЕКСАНДР ХАРЧЕНКО ДИРЕКТОР ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ЕНЕРГЕТИКИ
Я боюся іншого сценарію, що московський режим піде по сценарію “Не буде наше – не буде нічиє”. Себто вони просто знищать можливість відновити роботу станції, вони знищать можливість відновити роботу реакторів – це вони можуть зробити. Ми не зможемо її відновити, і це будуть просто радіоактивні могильники великого розміру. От цього я дійсно боюся, і мені дуже шкода, тому що це дуже важливий актив.

У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ 
Опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіактивний йод, Якщо не вживати заходів захисту, то радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.
Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення, – коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів.

Так що ж робити, якщо Запорізька АЕС вибухне ? Чіткий план дій вже розроблено. Тож всім треба слідувати цим інструкціям. Про радіаційну небезпеку сповістить повітряна тривога – ви почуєте набат.

Якщо вибух застав вас на вулиці, чи в дорозі, за інструкцією, треба негайно зайти до приміщення. Краще залишатися у підвалі чи нижніх поверхах.

ПЛАН ДІЙ У РАЗІ АВАРІЇ НА АЕС
Радіоактивний матеріал осідає з зовнішньої сторони будівлі. Тому треба триматися якнайдалі від стін і даху. Швидко надягніть ремпіратор або ватно-марлеву повїязку. Або прикрийти рот і ніс рушником. Закрийте та заблокуйте всі вікна. Та не підходьте до них. Вимкніть кондиціонер та обігрівач. Заздалегідь подбайте про запас води у герметчних ємностях, щоб вистачило на декілька днів. Загорніть продукти в плівку та покладіть у холодильник.

Стежти за подальшими повідомленнями від ДСНС та місцевої влади. Вони сповістять про необхідність йодної профілактики, евакуацію, та план дій.

ОСТАННІ НОВИНИ