Чого чекати від війни з Росією у 2023 році і від чого залежатиме перемога України

02.01.2023 15:25   -

Одне з болючих питань: чи готує РФ наступ? Росія вже не може повернути війну назад і досягти тих цілей, які вона намітила на початку широкомасштабного вторгнення, кажуть аналітики. Але усі заяви керівництва Росії вказують на те, що вони налаштовані продовжувати свою “спецоперацію” і в 2023 році.

АНДРІЙ ЧЕРНЯК ПРЕДСТАВНИК ГУР МІНОБОРОНИ УКРАЇНИ
Супротивник збирається в січні – березні організувати новий масштабний наступ, зібравши для цього приблизно 200 тисяч нових військ із мобілізованих. Їхня потенційна ціль – або схід, або столиця, для чого знову доведеться задіяти територію Білорусі. Ми розглядаємо можливість того, що вони можуть одночасно піти з півночі чи зі сходу. Такі дії ворога передбачаються і наші війська до цього готові. Щоправда, сил та засобів у окупантів на території Білорусі немає.

Як вважають закордонні воєнні аналітики, може вийти так, що поки Росія у лютому зосереджуватиме основні зусилля біля наших північних кордонів, українська армія вже закінчуватиме деокупацію Донбасу та підступить до Криму.

МИХАЙЛО САМУСЬ ДИРЕКТОР NEW GEOPOLITICS RESEARCH NETWORK
В Україні нарощуватиметься виробництво боєприпасів – і радянських, і натовських, тоді як у Росії такої можливості немає. Їхні запаси артилерійських боєприпасів будуть падати. І це загрожує їм тим, що вони не зможуть підтримувати навіть таку ж інтенсивність вогню, як зараз.

Як би не розвивалися події, пріоритетами для Росії у військовій кампанії на 2023 рік стане утримання сухопутного коридору в Крим через Запорізьку та Херсонську області, а також розширення окупованих земель Донбасу, вважають військові експерти.

Для України ж на найближче майбутнє проглядаються два напрямки атак.

АНДРІЙ ЧЕРНЯК ПРЕДСТАВНИК ГУР МІНОБОРОНИ УКРАЇНИ
Перше – це прорив на лінії Сватове – Кремінна у Луганській області, після якого йде оперативний простір відстанню приблизно 60 кілометрів. За поки що не підтвердженою інформацією, українські війська знаходяться прямо біля Кремінної.
Другий пріоритетний напрямок для ЗСУ – це прорив до Мелітополя у Запорізькій області з виходом до Азовського моря. Тоді українська армія ставить під вогневий контроль весь Кримський перешийок навіть наявними ракетами HIMARS, створює умови для деокупації всієї Херсонської, Запорізької областей.

Але якщо зразки та темпи поставок залишаться такими ж, як зараз – то чекати на стрімке просування наших військ на фронті, на жаль, не доведеться. Українська армія буде змушена зосереджуватися на тактичній глибині без серйозних проривів, зазначають воєнні експерти.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ ПОЛКОВНИК, ВІЙСЬКОВИЙ ЕКСПЕРТ
Успіх і швидкість наших операцій прямо залежатиме від масштабів і темпів постачання іноземного озброєння. Захід поки що вагається передавати Україні більш серйозне наступальне та далекобійне озброєння, розповідаючи про страх перед ескалацією. Це, зокрема, стосується сучасних танків, ракет ATACMS та винищувачів. З іншого боку, передача Сполученими Штатами систем Patriot та заклики Білого дому до Німеччини передати нам бойові танки Leopard 2 може зрушити питання “табуйованої” зброї.

Між тим західні аналітики ставляться скептичніші до прогнозів щодо тривалості війни.

BLOOMBERG ФІНАНСОВА І ЕКОНОМІЧНА ІНФОРМАЦІЙНА АГЕНЦІЯ
Є ймовірність, що бойові дії зайдуть у глухий кут, з якого жодна зі сторін не зможе зробити рішучий ривок. Війна може тривати до середини 2024 року, а її завершення у 2023 році передбачається лише в тому випадку, якщо Росія проведе у себе загальну мобілізацію та отримає фору.

І все ж таки, серед українських експертів та військових зберігається впевненість у тому, що наша країна може завершити конфлікт уже у 2023 році з переможним результатом, тобто з виходом на межі 1991 року.