Банкрутство банків України та обвал ринку нерухомості – наслідки для українців (відео)

15.08.2022 16:07   -

В Україні прогнозують банкрутство ще 12 банків. При цьому фізособам гарантують повернення вкладень, але очікувати на виплати можуть не всі. Кризу прогнозують і у сфері нерухомості, кожен третій забудовник може збанкрутувати. Кореспонденти Харьковских известий розбирались у темі та готові розповісти подробиці.

«Банкопад» в Україні стає все більш реальним. Слідом за банком «Січ» економісти прогнозують банкрутство ще дванадцяти великих фінансових установ вже у найближчий час. Це ті банки, що стали залежними від кредитів НБУ та не в змозі гасити відсотки з заборгованості. По суті, ці установи вкладали гроші в цінні папери, що приносили певний дохід. Це дозволяло розраховуватись і з Нацбанком та жити самим. Але надто висока частка рефінансування НБУ та нещодавнє підвищення облікової ставки призвела до того, що ця схема стала збитковою. Критично великі суми тягнуть банки на дно. Однак економісти припускають, що деякі фінустанови швидше за все утримаються на ринку, решта просто зникнуть назавжди.

ВИДАННЯ FORBES

У цьому списку такі банки:

Авангард;

Акордбанк;

Альянс;

Банк 3/4;

Індустріалбанк;

Комерційний промисловий банк;

Кристалбанк;

Метабанк;

Перший інвестиційний банк;

РВС банк;

Скай Банк;

Український банк реконструкції та розвитку

Проте закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та зміни до нього чітко регламентують правила відшкодування коштів вкладникам. Насамперед, закон гарантує, що фізичним особам повертають усі гроші, які були на депозиті в банку, що збанкрутував, причому з обумовленими відсотками за депозитом. Така норма передбачена на час війни та ще на три місяці після неї. Після цього терміну вкладникам повертатимуть не більше шестисот тисяч гривень – незалежно від того, скільки грошей у них було на депозиті, і скільки взагалі депозитів було в цьому банку. Тобто, якщо на депозиті було з відсотками п’ятсот дев’яносто дев’ять тисяч гривень, то їм повернуть усю суму. А якщо була шістсот одна тисяча, то повернуть уже лише шістсот. Той же закон регламентує випадки, в яких вкладення не відшкодують.

ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО СИСТЕМУ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗОСІБ

Фонд гарантування вкладів фізосіб не відшкодовує вкладення, якщо:

кошти передані банку у довірче управління;

вклад у розмірі менше 10 гривень;

розміщені на внесок власником суттєвої участі банку;

за вкладами у філіях іноземних банків;

за вкладами у банківських металах;

розміщені на рахунках, які перебувають під арештом за рішенням суду;

кошти юридичних осіб та інші у законі

Банкрутство прогнозують і у сфері нерухомості. Економісти кажуть – ситуація на ринку України, зокрема Києва, є найскладнішою з часів світової фінансової кризи дві тисячі восьмого року. Причому навіть тоді не спостерігалося настільки різкого падіння цін на новобудови. Зараз ринок практично зупинився. Це може призвести до катастрофічних наслідків. В умовах падіння попиту та цін забудовники потрапили у дуже скрутну ситуацію, за якої до 30% компаній можуть збанкрутувати. Тобто кожен третій. Тож, фахівці прогнозують кардинальні зміни у найближчі роки.

ВОЛОДИМИР СЕМЕНЦОВ СПІВЗАСНОВНИК ТА КЕРУЮЧИЙ ПАРТНЕР КОМПАНІЇ INSPI DEVELOPMENT

Важливою зміною українського девелопменту стане зміцнення позицій лідерів ринку. Аби уникнути банкрутства молоді компанії будуть зливатися в холдинги. Частину із них можуть поглинути потужні гравці. Також слід очікувати появу на ринку нових іноземних гравців: як інвестиційних фондів, так і девелоперів та будівельних компаній, що може докорінно змінити структуру українського первинного ринку нерухомості.

Експерти зазначають, що у першу чергу такі зміни торкнуться західного регіону України та кількох великих міст, зокрема Києва.