В Україні за пів року винесли 9 тисяч термінових заборонних приписів за фактами домашнього насильства. ФОТО. ВІДЕО

26.11.2019 10:00   -
Автор:
Організатором заходу виступило Міністерство соціальної політики України. Участь у брифінгу взяла заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко, керівник управління дільничних офіцерів поліції Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України Сергій Альошкін, представники Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я тощо.
Заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко повідомила, що з початку року Національна поліція через виклики на лінію 102 зареєструвала 115 тисяч звернень щодо домашнього насильства.
«Певна кількість постраждалих сприймає насильство як щось невідворотнє в житті. І такі люди живуть з цією ситуацією, не завжди повідомляють про такі випадки. Для боротьби з цією проблемою законодавство України вже зазнало значних змін. І це створило нові механізми, які посилили спроможність органів системи МВС реагувати на випадки домашнього насильства», – наголосила заступниця міністра внутрішніх справ.
Катерина Павліченко додала, що з початку року підрозділи поліції склали 90 тисяч протоколів про адміністративні правопорушення за статтею 173-2 (Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування) Кодексу України про адміністративні правопорушення. На обліку перебуває 68 тисяч кривдників.
Керівник управління дільничних офіцерів поліції Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України Сергій Альошкін повідомив, що за останні два роки поліція повністю змінила підхід до реагування на повідомлення про факти домашнього насильства, а також протидії цьому явищу.
Так, у 2018 році в державі був прийнятий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким домашнє насильство було криміналізовано.
«У цьому році слідчі підрозділи розслідували більше 1,5 тисячі кримінальних проваджень, пов’язаних з домашнім насильством. Це вдвічі більше, ніж у минулому році», – повідомив керівник управління дільничних офіцерів поліції.
Окрім того, закон передбачає застосовування уповноваженими органами спеціального заходу протидії домашньому насильству – термінового заборонного припису (ТЗП).
За словами Сергія Альошкіна, основною метою його застосування є негайне припинення насильства, убезпечення постраждалої особи від подальших дій кривдника, а також надання їй можливості отримати допомогу від інших суб’єктів. ТЗП містить три основі заходи: заборону кривднику спілкуватися з постраждалою особою, примушення кривдника залишити місце перебування постраждалого від його дій, а також заборону приходити до місця перебування постраждалої особи. Припис може бути винесений на термін до 10 днів.
Відтак з травня цього року – відколи поліцейські почали застосовувати припис – було винесено майже 9 тисяч термінових заборонних приписів відносно кривдників.
Водночас на сьогодні у всіх містах обласного значення держави працюють поліцейські мобільні групи з реагування на випадки домашнього насильства.
«Основне завдання таких мобільних груп – відреагувати на такі факти, локалізувати конфлікт, уникнути таких ситуацій, надати максимальну допомогу постраждалій особі, а також працювати з кривдником», – зазначив Сергій Альошкін.
Під час заходу заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко повідомила, що у рамках всесвітньої акції «16 днів проти насильства» Національна поліція проведе заходи під умовною назвою «Дій проти насильства».
«Я закликаю приєднатися до цієї акції, яка відбудеться у всіх великих містах 8 грудня. Давайте не будемо байдужими до цього явища і будемо формувати в суспільстві до нього нульову толерантність», – сказала Катерина Павліченко.
Нагадаємо, у січні набув чинності закон, який посилює відповідальність за домашнє насильство і злочини на сексуальному ґрунті.
Також раніше Голова Нацполіції Ігор Клименко повідомив, що 37 мобільних груп впродовж півтора місяця здійснили 7000 виїздів на повідомлення про факти домашнього насильства, склали 2000 адміністративних протоколів, провели 3000 превентивних заходів і винесли 1200 термінових заборонних приписів.