Поринь у світ мрій

13.12.2019 17:41   -
Автор:
Дев'ятий рік поспіль крокує фестиваль теренами Харківщині і на своїх крилах несе натхнення тим, чию долю обмежили життєві обставини. Але творчість – поняття, що не має будь-яких обмежень: ні територіальних, ні вікових, ні фізичних, ні жанрових.
«Фестиваль – особливий простір, насичений цікавими зустрічами, яскравими концертними виступами, плідним спілкуванням. Фестиваль – це неймовірне свято, виявлення нових талантів у різних жанрах мистецтва, знайомство з різнобарвною палітрою творчості людей з особливими потребами, – розповідає Антоніна Родіонова, голова громадської організації «Конфедерація інвалідів України». – На гала-концерті переможців фестивалю оплесками ми вітали людину, яка активно сприяла запровадженню проекту «На крилах натхнення», яка багато років опікувалася справами «особливих людей» і щорічно дарувала їм свято творчості у Міжнародний день людей з інвалідністю. Це – активний громадський діяч, відомий журналіст, фундатор багатьох творчих проектів для людей з обмеженими можливостями здоров'я – Олександр Родіонов. Напередодні проведення фестивалю він пішов із життя, але це не зупинило команду організаторів фестивалю. Нові імена переможців вже вписані в історичний літопис фестивалю».
Мета фестивалю чітко сформульована – сприяння самовизначенню і самореалізації людей з особливими потребами, інтеграція їх у суспільство засобами мистецтва, зауважує Ольга Шахман, незмінний голова журі фестивалю, режисер гала-концерту його переможців, завідувач практичного навчання Харківського вищого коледжу мистецтв. В цьому році фестиваль продемонстрував необмежений творчий потенціал та велику жагу до життя, яка притаманна людям з особливими потребами. Конкурсні випробування відбулися під пильним наглядом компетентного журі, до складу якого увійшли професіонали з різних жанрів мистецтва: викладачі Харківського вищого коледжу мистецтв та інших мистецьких навчальних закладів, керівники творчих колективів та громадські діячі.
Гала-концерт став незабутнім емоційно вражаючим видовищем для його відвідувачів та учасників, яких, до речі, цього року було понад 250 у віці від 4 до 80 років. Учасники фестивалю приїхали з різних районів Харківщини та декількох міст України.
Вже стало традицією проводити фестиваль на двох майданчиках: ДНЗ «Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості» (директор Наталія Юкляєвська), КЗ «Харківський вищий коледж мистецтв» (директор Любов Морозко). Ці навчальні заклади – ділові та творчі партнери, які підтримують життєдайність фестивалю та забезпечують його проведення на високому професійному рівні.
«Вже вчетверте мене залучають до складу журі номінації «Образотворче, декоративно-вжиткове мистецтво», – розповідає Ольга Мороз, голова молодіжного об’єднання Харківської організації Національної спілки художників України. – Виставки, подібні до цієї, є найкращим способом для розкриття творчості, індивідуальної майстерності і особливостей учасників. Членами журі виявлені творчі перспективи, фіксування факту наявності нових (молодих) креативних сил, які не розгойдуючи усталені норми образотворчості, виводять фестиваль на «незвідані шляхи» формування графіки, скульптури й декоративно-вжиткового мистецтва, висловлювання думки про цей умоглядний світ. Сучасне мистецтво учасників фестивалю не лише демонструє вправність, а й професіоналізм, енергійність та різновекторність своїх спрямувань».
«Я вперше був запрошений до участі у складі журі фестивалю, – ділиться своїми відчуттями Олексій Будник, член Національної спілки художників України, старший викладач кафедри рисунка факультету «Образотворче мистецтво» Харківської державної академії дизайну та мистецтв. – І був вражений значною кількістю представлених робіт, виконаних у різних техніках: флористичні роботи в техніці «Терра»; іграшки та новорічні прикраси ручної роботи; фотовиставки; картини, виконані олією; торцювання; писанкарство; кераміка; петріківський розпис; вироби з натуральних каменів; плетіння кольоровими стрічками; вироби з кави; вишивка ікон бісером; кукли-мотанки; ткацтво; квілінг тощо. Усі роботи мали естетичний вигляд, виконані чітко. Велика шана вчителям та керівництву цих осередків творчості за формування любові у вихованців до української культури і художнього мистецтва зокрема».
«Але конкурс є конкурс, і слід визначити кращі роботи, які можна рекомендувати не лише на отримання диплома певного ступеня, але й для участі їх авторів у фестивалях Всеукраїнського рівня, – говорить Анастасія Православна, викладач образотворчого мистецтва Харківської загальноосвітньої школи №35, яка вже вдруге запрошена до оцінювання конкурсантів цієї номінації».
Найвищу оцінку журі, гран-прі фестивалю, отримала робота – гобелен «Два півники» Водяницького Костянтина, вихованця КЗ «Харківський спеціальний НВК». Перші два місця – вишивка бісером «Чарівна голочка» та «Фантазія», колективна робота КУ «Богодухівський дитячий будинок-інтернат». Також привернули увагу журі «Мотанки», комплексна робота підопічних КУ «Оскільський психоневрологічний інтернат».
У приміщенні Харківського вищого коледжу мистецтв відбулися конкурсні випробування у номінації «Гра на музичних інструментах». В цьому році число учасників значно збільшилося за рахунок вихованців та викладачів музичних шкіл та шкіл естетичного виховання Харківщини. Були представлені музичні твори світових класиків та українських композиторів. В оркестровому класі коледжу звучали такі інструменти: рояль, цимбали, гітара, домра, флейта, сопілка, скрипка. Найвищу оцінку журі у складі викладачів спеціальності «Музичне мистецтво» ХВКМ (Ніколенко С.М., Колуканової Л.С., Бойко О.А.) отримав Прудкий Богдан (фортепіано, викладач Бєлорус Т.В.), учень Харківської школи мистецтв для підлітків та дорослих. Призові місця розділили Попова Олександра (цимбали, викладач Стрілець Т.В., ХВКМ), Куц Андрій (саксофон, викладач Савенко С.Г., ХВКМ), Хурі Амалія (домра, викладач Колуканова Л.С., ХВКМ) і дебютанти фестивалю – гурт «Джаз в темноте».
Переможці номінацій «Вокал», «Хореографія», «Оригінальний жанр», «Художнє читання. Театральне мистецтво» були запрошені до участі в гала-концерті.
Всі ми – діти твої, Україно!
Програма гала-концерту увібрала близько 30 номерів та понад 120 учасників, як окремих виконавців так і багаточисельні творчі колективи.
Гала-концерт, як і фестиваль, не залишився без уваги з боку представників з соціального захисту населення різних гілок влади. На захід були запрошені заступник голови Харківської міської ради з питань охорони здоровיя та соціального захисту населення Світлана Олександрівна Горбунова-Рубан, директор Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради Лариса Віталіївна Болгова, член ради старійшин Харківської області Ірина Григорівна Давидова. На адресу гала-концерту надійшла з м. Києва вітальна телеграма від керівництва Всеукраїнської спілки «Конфедерація громадських організацій інвалідів України» з побажаннями підтримувати фестивальний рух в подальшому, залучати бажаючих демонструвати свою творчість до мистецьких заходів, спонукати людей з особливими потребами розкривати та розвивати в собі творчі нахили тощо.
На Гала-концерт був запрошений спеціальний гість. В інтернеті про нього так пишуть «….безмежно енергійний, запальний, харизматичний український співак, композитор, невичерпне джерело позитиву, людина – свято… Ще багато яскравих епітетів можна згадати про нашого земляка – Олександра Кварту». Своїми піснями-візитівками «Сеньорита, я влюблен» і «Смерека» він привітав відвідувачів концерту та переможців фестивалю.
Концертну програму розпочала композиція «Стремись к мечте» у виконанні театру естрадного танцю «Total Answer Dance» (кер.Т. Подоляка), учасники якого на початку 2019 року здобули грант у третій хвилі UPSHIFT Україна і відкрили інклюзивну студію танцю, діяльність якої спонукає молодих людей з інвалідністю до бажання опановувати мистецтво танцю без обмежень.
Святковий захід був насичений яскравими виступами як неодноразових учасників фестивалю так і дебютантів. Глядачі в залі мали унікальну можливість почути і побачити такі колективи: народний ансамбль «Водограй» (кер.В.Мирошниченко), ансамбль домристів (кер.Л.Колуканова), танцювальний ансамбль «Жіночі мрії» (кер.О.Бестужева), хор «Веселі посмішки» (кер.В.Куксін), танцювальний ансамбль «Карамельки» (кер.В.Христенко), танцювальний ансамбль «Мальва-dance» (кер.О.Проценко), вокальний ансамбль «Консонанс» (кер.В.Дуда), колектив «The зефир» (кер.Л.Лещенко, Н.Фелоненко), танцювальний ансамбль «Акварель» (кер.Г.Литвин), танцювальний ансамбль «Калинонька» (кер.С.Демченко), колектив «Імпульс» (кер. А.Савченко, В.Гавричкова), театр мод «Аліса» (кер.Л.Моісєєва-Літовченко). Евеліна Єрохіна прочитала вірш «Райдужний Харків», Віра Сорокіна «Квіти», Щербакова Софія презентувала авторську пісню «Колискова», Олег Охрименко був неперевершеним у вокальному виконанні пісні «Rise-up» (кер.Л.Саніна). Окремою цікавою сторінкою презентували себе танцювальний дует «Діти Сонця» (кер.О.Ісаєнко), Натан Ерліхман (кер.Д.Торяник) і Вікторія Цикало. Після яскравої трійки хореографічних композицій, глядачі насолодилися інструментальною музикою у виконанні Наталії Жученко (скрипка), Марка Мельниченка (флейта) та інших. Витончено були представлені номери жестової пісні «Світ врятує любов» (Т.Єпіфанова-Кожевнікова) і «Ти – моя ніжність» (В.Турухіна). Емоційно піднесеним був номер гостя з Вінниці Олексія Данчука. Його творчість вибрує позитивом, радістю і щастям. І пісню для концерту він обрав таку саму. Зал підтримав Олексія не лише оплесками, а й підспівуванням пісні Олега Винника «Щастя буває різне». На жаль, присутні в залі не змогли почути авторську пісню «Моя земля» у виконанні володаря Гран-прі у номінації «Вокал» Оскара Мезерного, який зачарував журі піснею у поєднанні з тембром голосу. Як керівник вокального ансамблю, він поставив концертний виступ творчого колективу на перше місце ніж власні амбіції. Валківський районний народний дім «Іскра»може пишатися таким працівником.
Завершальну крапку гала-концерту було доручено поставити наймолодшій зірочці, чотирирічній Арині Киркач, вихованці Харківського спеціального навчально-виховного комплексу імені В.Г.Короленка, піснею «Всі ми – діти твої, Україно!» Знаково, що мама власноруч вивела крихітку-доньку на велику сцену.

До організації та проведення фестивалю і гала-концерту його переможців були залучені студенти спеціальності «Музичне мистецтво» («Народне пісенне мистецтво») Харківського вищого коледжу мистецтв. Подібні заходи – вдала нагода сформувати у студентів професійно-практичні компітентності майбутніх фахівців сфери культури, мистецтва та шоу-бізнесу. А головне на практиці відчути оці «особливості» роботи з «особливими людьми». Студенти отримали навички сценічного мистецтва в якості ведучих, зрозуміли і засвоїли такі поняття як «толерантність» і «інклюзія» в якості волонтерів та асистентів організаційного супроводу.