Культурну спадщину Харківщини рятує спільнота міста-побратима

16.09.2022 19:30   -
Новини Харківщини: Культурну спадщину рятує місто-побратим

За даними Міністерства культури та інформаційної політики, на кінець серпня зафіксовано 492 епізоди воєнних злочинів росії проти українських об’єктів культурної спадщини та культурних інституцій. Харківська область йде другою за кількістю руйнувань – 104 об’єкти. Про це повідомляють Харьковские известия.

Зокрема, сильно постраждали від дій країни-агресора Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, Харківський художній музей, Харківський літературний музей тощо. І поки держава вирішує, на що саме та які суми надати для їх відновлення, жителі міста-побратима Нюрнберга допомагають харків’янам зберегти будівлі, що складають історичний портрет міста та області та мають культурну цінність.

«Харків та Нюрнберг пов’язують багаторічні тісні стосунки та активна співпраця. Фонд громади Харкова «Толока» став ланкою того ланцюга, що повʼязує ці міста, – розповідає Сергій Політучий, Голова Наглядової ради фонду «Толока». – Тож ми розробили у партнерстві з Товариством побратимства Харків – Нюрнберг Partnerschaftsverein Charkiw-Nürnberg гуманітарний проект, важливою складовою якого є підтримка культури та збереження культурної спадщини. Так, вже перераховано кошти на ремонт даху Харківського художнього музею, роботи по збереженню комори на території Національного літературно-меморіального музею Г. Сковороди».

«Знайомство та партнерство з нюрнберзькими однодумцями відбулося завдяки проведенню кількох ділових зустрічей з представниками місцевих благодійних організацій, які прийняли рішення про допомогу, спираючись на суспільний авторитет та надійну бізнес репутацію Сергія Політучого, – коментує Голова Товариства побратимства Антьє Ремпе. – Нашими головними донорами виявилися не тільки великі фірми у Нюрнберзі, але й школи, культурні діячі та художники. Вони проводили спеціальні акції – концерти, забіги, ярмарки, продажи живопису, щоб збирати кошти для України та для Харкова. Понад 4 500 людей просто жертвували чималі суми».

На сьогоднішній день Фондом «Толока» вже закуплено та доставлено більшу частину будматеріалів для ремонту Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди, який зазнав нищівних руйнувань в ніч проти 7 травня від обстрілу російських військових.

За словами директорки музею Наталії Міцай, зруйновані об’єкти на території музею потребують індивідуального підходу, адже вони мають різні ступені пошкоджень. Роботи з мінімального ремонту заплановано на найближчий час.

У фокусі допомоги фонду «Толока» є і Харківський художній музей, який одним із перших постраждав від злочинних дій рф. Внаслідок ударів вибуховими хвилями двом музейним будинкам, що є пам’ятками історії та архітектури (вони були побудовані за проектами архітектора О. Бекетова в кінці ХІХ – початку ХХ століть), було нанесено шкоду. Випали вікна, пошкоджено покрівельні конструкції дахів та підвісні стелі з системою освітлення. Зараз музей на етапі укладання договору із підрядником на проведення поточного ремонту даха.

Не оминули представники Фонду своєю увагою й Харківську обласну філармонію – один із найстаріших концертних залів України. Ще на початку березня вона зазнала руйнувань, ударною хвилею вибило вікна. Для проведення у філармонії поточного ремонту – відновлення віконних та дверних отворів, ремонту пошкодженої системи електроживлення, було придбано та передано 30 OSB-плит та кілька видів силових кабелів. Крім того, надано кошти для матеріальної допомоги співробітникам філармонії, які найбільше її потребують.

Долучитися та допомогти відбудувати українську культуру може кожен небайдужий, перерахувавши будь-яку суму на спеціальний рахунок фонду «Толока».

Найменування одержувача: БО ФОНД ГРОМАДІ ХАРКОВА ТОЛОКА Код одержувача: 40745926
Рахунок у форматі згідно зі стандартом IBAN: UA403515330000026003052227299
Назва Банку: ХАРКІВСЬКЕ ГРУ АТ КБ “ПРИВАТБАНК”
Призначення платежу: save culture.