Iмунiзацiя врятує життя — газета «Харьковские известия»

13.05.2021 03:53   -
Автор:
В 2021 році Європейський тиждень імунізації проходив з 26 квітня по 2 травня під девізом «Запобігти. Захистити. Прищепити». Цей захід спрямований на популяризацію ідеї про те, що імунізація кожної дитини має найважливіше значення для профілактики захворювань і захисту життя.
Але цього року він був присвячений не тільки популяризації планової вакцинації, а й інформуванню населення про нові вакцини проти COVID-19.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 130 млн дітей, які щорічно народжуються на земній кулі, приблизно 12 млн вмирають у віці до 14 років, причому 9 млн з них — від інфекційних захворювань. Всього з 51 млн дорослого населення, які щорічно вмирають у світі, в однієї третини (близько 16 млн) причиною смерті є інфекційні хвороби.
У дитини першого року життя спостерігається наявність антитіл до деяких інфекцій, які захищають її протягом перших місяців життя. Через плаценту, починаючи вже з 16 тижня вагітності, мати передає дитині свій індивідуальний «імунологічний досвід». У недоношених дітей концентрація антитіл нижча, ніж у дітей, що народилися в строк. Руйнування отриманих від матері антитіл починається після 2 місяців життя і завершується до 6 місяців — 1 року. Коли антитіла зникають, зникає і захист, так що діти другого півріччя вже можуть захворіти на будь-яке інфекційне захворювання, причому часто у важкій формі.
РЕАЛЬНА ЗАГРОЗА ЖИТТЮ
Захворювання, проти яких існують вакцини, небезпечні розвитком важких ускладнень, які можуть призвести до інвалідності. Поліомієліт загрожує стійким довічним паралічем деяких груп м’язів, у важких випадках — смертю. Наслідком кору може бути ураження центральної нервової системи і дихальної системи. При дифтерії, крім важкої інтоксикації, можливий розвиток крупа — перекриття дихальних шляхів дифтерійною плівкою і набряком, особливо у дітей. Дифтерія небезпечна розвитком тяжких ускладнень, таких як: міокардит, який нерідко спричиняє смерть хворих тяжкою формою дифтерії; ураження нервової системи проявляється центральними і периферичними паралічами. При епідемічному паротиті запальний процес, крім слинних залоз, може поширюватися і на інші залози. Крім того, можуть виникнути ускладнення з боку центральної нервової системи — менінгіт, менінгоенцефаліт. Гепатит В при відсутності імунізації може призвести до цирозу і раку печінки. Інфікування краснухою під час вагітності небезпечно органічними ураженнями плода. Відсутність щеплення від правця може призвести до смерті навіть при незначній травмі. У нещеплених проти туберкульозної інфекції в десятки разів підвищується ризик захворювання на туберкульоз у важкій формі з численними ускладненнями, що призводить до інвалідності. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95—98 %.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень України, існують 10 обов’язкових щеплень проти дифтерії, коклюшу, правця, туберкульозу, гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту. Крім обов’язкових, батьки можуть прищепити дитину від вітряної віспи, гепатиту А, грипу, менінгококової, ротавірусної, пневмококової інфекції, вірусу папіломи людини. Для проведення щеплень, які не є обов’язковими, придбання вакцин проводиться за рахунок батьківських коштів.