В Україні припиняє діяти державна монополія на виробництво спирту. Що буде з цінами на горілку?

04.12.2019 10:36   -
Автор:
Законопроект скасовує з 1 липня 2020 року державну монополію на виробництво спирту, в т.ч. як лікарського засобу, а також для медичних та ветеринарних цілей. Так, з 1 липня підприємства різних форм власності зможуть виробляти та продавати спирт після отримання відповідної ліцензії. Для стимулювання переробки зернових та виробництва вуглеводів в Україні, включаючи біоетанол, законодавство встановлює тимчасові обмеження на імпорт спирту в Україну на чотири роки до 1 січня 2024 року.
Зараз Уряд зосереджений на розробці та затвердженні максимально жорстких ліцензійних умов. Задача — створити прозорі та чіткі механізми контролю за виробництвом спирту з використанням найбільш сучасних технологій. Серед них: електронні лічильники, онлайн-передача інформації до органів Державної фіскальної служби, система марки електронного контролю; електронна акцизна накладна на спирт та на виробництво алкогольних напоїв, системи відеонагляду та електронної системи контролю за переміщенням спирту та алкогольних напоїв. Це дозволить повністю усунути людський фактор, відтак — корупції та зловживань.
За обставин роздержавлення спиртової галузі встановлення мінімальних роздрібних цін (МРЦ) на алкогольну продукцію повністю втрачає будь-яку логіку. Про це у коментарі УНН розповіла депутат, член фінансового Комітету ВР Ніна Южаніна.
Нардеп, зокрема, нагадала, що МРЦ існувала для того, щоб контролювати легальний випуск лікеро-горілчаних виробів, однак, країна так і не впоралася із тіньовим ринком алкогольної продукції.
“Тому з одного боку практика встановленням цієї МРЦ у якості інструменту регулювання, ніби-то, була логічною, а з іншої — ні. Це в даному сегменті породило багато проблем. Пам’ятаємо, МРЦ переглядали і в 2017 році, і в 2018-му. Тоді завжди ставилося питання: а яка ситуація на ринку? І ми бачили, що відсоток нелегального ринку, він ніяк не зменшується”, — зазначила Южаніна, додавши, що МРЦ спровокувало зникнення окремих виробників алкогольної продукції з ринку, адже встановлення мінімальної ціни не забезпечувало конкурентних умов.
Загалом, МРЦ в Україні встановлюють з 2008 року. МРЦ на пляшку 0,5 горілки сьогодні становить 89,4 грн, на пляшку вина 0,7 – 42 грн, ігристого – 89 грн.