Борги за комунальні послуги: чому українці оплачують рахунки з переплатою

8 июля 2020, 13:14
 

Українці стали активніше сплачувати за комунальні послуги. Але, згідно даних Держслужби статистики, борги погашають набагато повільніше, ніж було рік тому, а по ряду послуг, наприклад, вивезення сміття, вони збільшуються. Чому так відбувається і що прогнозують експерти?

Українці стали краще оплачувати рахунки за комунальні послуги. Про це свідчать свіжі дані Державної служби статистики. Причому оплачують не тільки нові рахунки, а і борги. Наразі заборгованість за комунальні послуги складає 60 мільярдів гривень. 
 
Згідно підрахунків Держстатистики, в травні нинішнього року в середньому по Україні населення оплатило майже 140% боргів за компослуги. Така тенденція спостерігалася в усіх областях. У грошах українці сплатили 11,9 мільярдів  за "воду, газ і світло", а за  платіжками у цьому місяці було 8,7 мільярдів. Також переплата була в квітні і березні. 
 
У квітні - 125,8%: нараховано 11,4 мільярдів гривень, сплачено 14,3 мільярдів гривень. В березні - 104%: нараховано 15,7 мільярдів гривень, сплачено 16,3 мільярдів гривень. В результаті борги поступово зменшувалися: якщо на 1 квітня комунальним службам населення заборгувало 65,9 мільярдів гривень, то на 1 травня - 63,2 мільярдів гривень, на 1 червня - 59,9 мільярдів гривень.
 
При цьому із підрахунків Держслужба статистики видно, що найвищий рівень оплати - за газ і опалення. Більшість платили з переплатою.  У травні по газу українці зменшили свої борги на 1,7 мільярдів гривень, по опаленню і гарячій воді -  на таку ж сумму. За електроенергію - на сто мільйонів гривень. При цьому за інші види компослуг рахунки оплачені без переплат, як наслідок заборгованість залишається на тому ж рівні. 
  
Андрій Никончук експерт у сфері ЖКГ 
 
Населення в першу чергу оплачує ті послуги, яких найпростіше позбутися при наявності заборгованості: це електроенергія і газ в приватному секторі, де він використовується для опалення будинків. А от все інше оплачується по можливості. Але Кабмін на час карантину заборонив позбавляти населення всіх видів послуг за несплату, нараховувати штрафи і пені, результат очевидний.
 
Економісти зазначають, з року в рік в Україні повторюється одна і та ж тенденція з оплатою комунальних послуг: як тільки починається опалювальний сезон, борги накопичуються, як тільки сезон закінчується - борги зменшуються.
 
Олег Пендзин економіст 
 
З року в рік найбільші недоплати припадають на три місяці - листопад, грудень і січень. Так, в листопаді 2019 року населення сплатило 48% сум за рахунками, в грудні 2019 року було сплачено 79% рахунків, в січні 2020 року був оплачено 83% рахунків. Починаючи з лютого-березня, борги, як правило, поступово зменшуються, так було і в цьому році.
 
Але експерт зазначив, що в 2020 році темпи погашення боргу значно нижче, ніж в минулому. Якщо в травні 2019 року рівень оплати компослуг був в середньому "два рахунки" - 204%, то в травні 2020 року - всього 137%. Фахівці припускають: люди стали набагато повільніше погашати борги не тому, що не хочуть платити, а тому, що не можуть.
 
Олег Пендзин економіст 
 
Серйозні проблеми почнуться з нового опалювального сезону. Багато сімей не зможуть оплатити всі борги і залишаться без субсидії. Також тепер держдопомогу нараховується тільки тим, у кого видатки на компослуги перевищують не 15%, а 20% доходів. Але так як відключити за борги або виселити зараз не можна, а в старих будинках відключення опалення і води комусь одному неможливо технічно, то люди просто перестануть платити, вони мало чим ризикують. Хіба що ризикують залишитися взимку без тепла і води.
 
У той же час експерти прогнозують, що борги за комунальні послуги будуть наростати в найближчі три місяці.
 
Андрій Никончук експерт у сфері ЖКГ 
 
Коли закінчиться карантин і можна буде відключати послуги, перш за все газ і електроенергію, багато боржників почнуть шукати способи оплати, наприклад, реструктуризація боргів. Але кардинально це ситуацію не змінить.
Подписаться на ТВ-проекты

Поиск по архиву:

ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу