13-14 января - Щедрый вечер и Новый год по старому стилю

12 января 2018, 15:13
 

Українці готуються продовжити відзначати січневі свята - Щердий вечір та Старий Новий рік. Чому щедрувальників варто попросити сісти і чому жінкам на Василя зранку не варто пертися до сусідів в гості у нашому наступному матеріалі.

Щедрий вечір, або ще його називають Меланкою, відзначатимуть ось вже цієї суботи 13 січня. Традиційно на свято годиться щедрувати та посівати зерном: житом, пшеницею, ячменем та горохом. Посівальники зазвичай, кажуть культурологи, ходили вночі напередодні свята Василя. Обов'язково посівали правою рукою.
 
Михайло Красиков етнограф 
 
Дуже важливо було хто прийде. Як і на перший день після Різдва, так і на перший день Нового року ні в якому разі першою не повинна зайти до хати жінка. Я знаю просто кілька реально абсолютно історій. Так сталося, коли прийшла там якась тітка, ну і потім оці люди казали: "І ото ми як захворіли так і весь рік і хворіли ". І дійсно, за народними такими уявленнями повинен зайти до хати чоловік. І хлопчики там вже з четвертої ранку починали ходити. І той, хто першим приходив,  його і найбільше частували. 
 
Частували в хаті не просто так, а для того, щоб у домі весь рік був достаток. Якщо з чоловіками проблема, то знавці радять господиням занести до домівки хоча б кота, або цуценя. Також з давніх давен на Щедрий вечір дівчата вдавалися до ворожіння. Одні ходили під вікна сусідів і прислухалися до фраз.  Інші кидали чоботи через хвіртку. Куди носок дивитиметься, в той бік дівчина і вийде заміж. Деякі дівчата заносили до хати півня.
 
 
Михайло Красиков етнограф 
 
Ставили перед ним воду, воду, зерно, дзеркало і так далі. І ось до чого він підійде. Ось якщо підійде до води, то буде чоловік п'яниця, якщо підійде до хліба і почне клювати, буде хліборобом. ну, якщо до дзеркала, то буде таким фраєром.          
 
Одним з популярних методів ворожіння було ходили рахувати кілки, якими огороджували ділянку чи поле. 
 
Михайло Красиков етнограф 
 
Ще звертали увагу який ще цей кіл буде. Ось мені одна жінка розповідала, ось мені коляка попалася. мало того, що вона була гола, а ще й тріснута і ось така надколота. Ось такий мені і попався, таке і життя було. Голий без кори, значить голий буде. В корі - багатий. А якщо такий із сучками, задирками, то такий буде характер чоловіка, що не дай Боже.         
 
На справжню театральну виставу перетворювався звичай водити козу. Подібна традиція має коріння ще з язичницьких часів.  В Козу зазвичай був переодягнений чоловік. А у разі, якщо вона опиниться на порозі, то їй мерщій відчиняли двері.   
  
Михайло Красиков етнограф 
 
Коза - символ плодючості, вона несе добробут і тому вона може собі дозволити трохи побешкетувати, такі невеличкі збитки зробити і компенсує це своїми побажаннями, своєю поведінкоюю
 
Із того, що було під суворою забороною на Щедрий вечір та Василя, то зерно після посівальників не вимітали відразу. Аби весь рік не мучитися від спраги, за вечерею напередодні Старого Нового року, не варто пити води. Для того, аби рік був щедрим та багатим, вранці на Василя годиться вмиватися грошима. Так, щоб копійки торкалися обличчя. І що найголовніше, щедрувальників потрібно попросити сісти, аби в хаті осідало все те, що посівальники на щедрували господарям.
Подписаться на ТВ-проекты

Поиск по архиву:

ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу