"Расстрелянная архитектура" - историческая правда и сегодняшние реалии (+видео)

26 июля 2014, 21:55
 

Анжела Сушко кореспондент

В Харківському будинку архітекторів відкрито виставку . В експозиції репродукції та фотографії життя і творчості зодчих минулого, а саме Карла та Густава Шольців, що є авторами відомих нині пам'яток архітектури.

 Вони творили у 19-му та у першій половині 20-го сторіччя на Слобожанщині, що обіймала тоді Курську, Харківську та Чернігівську губернії. І вони досі знані своїми роботами над історичними будівлями. Олександр Краковський - нащадок родини Шольців. Щоправда, про це дізнався кілька років тому. Відтоді і вивчає свій родовід.

Олександр Краковський нащадок сім'ї архітекторів Шольців

Густав был братом моей прабабушки. Всё началось с фото в фотоальбоме прабабушки, которая попала ко мне три года назад. Раскручивая это, я три года путешествовал по архивам, собирая документы, какая-то часть здесь, то, что мне удалось раздобыть.

Доля сина Карла Шольца - Густава, видалась вельми трагічною. У 1938-му його було заарештовано. А за рік розстріляно НКВС у Луганську, як і багатьох інших безневинних жертв сталінського режиму.

Володимир Биков головний архітектор м. Суми, автор виставки

Был растрелян по поводу того, что якобы делал плохие проекты, не качественные, чем нанёс вред тогда Советскому Союзу. А на самом деле в их арсенале семьи архитекторов отца и сына есть 4 памятника национального значения - это Марьяно, всем известное в Курске, это Качановка в Черниговской области, это работы в Сумах - Троицкий собор и усадьба Штеричевой. Кроме того есть ещё десятки работ, которые в Сумах находится, памятники архитектуры местного значения.

На фото цілі і неушкоджені будівлі спроектовані і побудовані Шольцами, але свою виставку, Володимир Биков, назвав саме "Розстріляна архітектура", маючи на увазі страченого автора. Каже, тоді з ним несправедливо обійшлись. Уповає, що хоча б не зруйнували самі творіння. Адже з часом, сама історія розтавила всі крапки над "І".

Володимир Биков головний архітектор м. Суми, автор виставки

Вот этот конфликт времени и памяти, он должен, я думаю, исчезнуть. И мы должны понимать, что не только архитектура застывшая музыка, может она и застывшая, но и архитекторов, которые творили, надо помнить, знать, на их ошибках или красоте учиться.

 Незважаючи на безпідставні звинувачення Щольца у нібито навмисне зробленій ним неякісній роботі, будівлі, що були створені, пройшли іспит часом і вже понад сто років, як то кажуть, живуть і визнані поколіннями.

(СХ 00:35 Титр: Сергій Чечельницький головний архітектор м. Харкова


файл 0012 - 00.52. Дело в том, что наша профессия архитекторов одна из самых созидательных, т.е. мы строим, а не разрушаем . 01.00. СКЛ. 01.39. Любого человека спроси, конечно, он хочет жить в мире, в хорошем мире, чтобы архитекторы создавали прекрасные объекты, а люди жили в хороших красивых городах. Вот для этого эта выставка и представлена в харьковском доме архитекторов, чтобы мы все всё сделали для того, чтобы мы сохранили наше общество, наш мир, наш город. 02.06. )

Тож, саме сьогодні, у ці складні часи, що переживає Україна, коли мир опинився під загрозою - ця виставка особливо актуальна, зазначають фахівці.

Юрій Шкодовський ректор Харківського державного технічного університету будівництва і архітектури

Сегодня уже разрушаются, к сожалению, дома, разрушается инфраструктура. Мне, как архитектору, больно, потому что я вижу это по телевизору. Я хорошо знаю объекты, которые здесь выставлены и переживаю за всех украинцев и не украинцев, которые живут в этой стране, что такая же участь может постичь и памятники архитектуры, что совершенно бесценно.

От і відвідувачі впевнені - ця експозиція не тільки нова правдива сторінка історії та данина пам'яті зодчих, а ще й засторога для нащадків, що війна, яка несе тільки смерть і розруху - не допустима.

Катерина Аксьонова відвідувачка виставки

Це наша історія і ми повинні її знати , вона була викривлена свого часу, а тепер ми хочемо знати правду. Ось одна з правд.

Марія Воєводіна відвідувачка виставки

Историей всегда нтересовалась, это у меня тоже от семьи. Выставка прекрасна и мы очень надеемся, что всё будет в нашей Украине хорошо.

"Розстріляна архітектура" - назва цієї виставки має переносне значення, зазначає автор, натомість, не покоїться, щоб з часом це не стало реаліями, коли під загрозою руйнування і смерті опиняться не тільки архітектурні пам"ятки, а й люди. Тож, каже, головна задача сьогодення - зберегти в країні мир.

Подписаться на ТВ-проекты

Поиск по архиву:

ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу