Електронна або звичайна цигарка? - газета «Харьковские известия»

Алла Косарєва, 28 мая 2020, 03:27
 

ЩОРІЧНО 31 ТРАВНЯ ВСЕСВІТНЯ ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ПРОВОДИТЬ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ. У СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ ПАЛІННЯ Є ПОШИРЕНОЮ ЗВИЧКОЮ СЕРЕД РІЗНИХ ГРУП НАСЕЛЕННЯ, В ТОМУ ЧИСЛІ СЕРЕД ЖІНОК, ПІДЛІТКІВ І НАВІТЬ ДІТЕЙ. ЯК ПОВІДОМЛЯЄ САЙТ ДЕПАРТАМЕНТУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ХМР, У СВІТІ ВІД ЗАХВОРЮВАНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ПАЛІННЯМ ТЮТЮНУ, КОЖНІ 6 СЕКУНД ПОМИРАЄ ОДНА ЛЮДИНА, А ЩОРІЧНО З ЦІЄЇ ПРИЧИНИ ВМИРАЮТЬ БЛИЗЬКО 5 МІЛЬЙОНІВ ОСІБ. КОЖНА СПОЖИТА ЦИГАРКА СКОРОЧУЄ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ НА 14 ХВИЛИН. ПРОТЕ ЕЛЕКТРОННІ ПОЗИЦІОНУЮТЬ ЯК БІЛЬШ БЕЗПЕЧНУ АЛЬТЕРНАТИВУ ЗВИЧАЙНИМ. А ЧИ ТАК ЦЕ?

Останнім часом, як альтернатива традиційним цигаркам, широку популярність набувають системи електричного нагрівання тютюновмісних виробів (електронні цигарки), в процесі використання яких утворюється аерозоль, що містить нікотин і токсичні хімічні речовини. Незважаючи на заяви виробників про «знижений рівень ризику», немає ніяких доказів того, що такі вироби є менш шкідливими порівняно з традиційними тютюновими виробами. Вони, як і традиційні, містять хімічні речовини, які можуть чинити шкідливий вплив на здоров’я. Незалежна оцінка продукції цих виробників показала, що в аерозолях таких пристроїв концентрація більш ніж 20 небезпечних і потенційно небезпечних хімічних речовин значно перевищує їх концентрацію у стандартному тютюновому димі. Крім того, склад цих виробів сильно варіюється і деякі з токсичних речовин, що містяться в їх аерозолях, є канцерогенами.
 
Проте кількість споживачів електронних сигарет у світі невпинно збільшується — від близько 7 мільйонів у 2011 році до 35 мільйонів у 2016 році. Серед електронних цигарок виокремлюють «е-цигарки», «електронні кальяни», «моди», «вейпи», чи «електронні системи доставки нікотину».
 
ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я
 
Досі тривають дослідження щодо впливу електронних сигарет на здоров’я. І жодне не дає однозначної відповіді, включно з міжнародними організаціями.
 
Центр з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) вказує, що в цілому електронні цигарки є менш шкідливими за тютюн. Хоча в складі рідини більшість електронних виробів також містять нікотин, що спричинює залежність.
 
Інші науковці кажуть, що дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легень, може викликати запалення легень та підвищує ризики розвитку хронічного обструктивного захворювання легень.
 
Оскільки науковці досі не знають, який ефект це може спричинити у довгостроковій перспективі, від електронних сигарет краще утримуватися, як і від звичайних.
 
НАД ЦИМ СЛІД ЗАМИСЛИТИСЬ
 
 
Ось ще кілька фактів, чому варто відмовитися від електронних сигарет:
 
— з переходом на електронні сигарети важче кинути палити. Існують дослідження, які вказують, що люди, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних цигарок, мають менші шанси на успіх порівняно з тими, хто ці пристрої не використовує;
— електронні + звичайні цигарки = ще більший ризик для здоров’я. Перехід на електронні цигарки сприяє виникненню нового, так званого дуального (подвійного) стилю паління, тобто споживання електронних та звичайних цигарок одночасно;
— популярність куріння електронних сигарет зростає серед підлітків;
— в Україні майже кожен 5-й підліток (13—15 років) є споживачем електронних цигарок відповідно до результатів Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, проведеного у 2017 році;
— пасивне паління електронних цигарок також є небезпечним. Використання електронних зразків некурцями, особливо дітьми та підлітками, може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати палити звичайні цигарки. Небезпечним є і пасивне куріння е-цигарок, особливо для вагітних жінок та дітей.
 
Тому не слід шукати легких шляхів кинути курити. Найкращий спосіб зробити це — відмовитися від звички взагалі.
 
П’ЯТЬ ПРИЧИН КИНУТИ ПАЛИТИ
 
Дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 — шкідливі, а понад 50 спричинюють рак. Уже з першого дня відмови від цигарок ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися. Ми зібрали 5 причин, чому варто кинути палити, щоб:
 
1. ЖИТИ ДОВШЕ
 
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюн вбиває майже половину тих, хто курить. Щороку внаслідок куріння помирає майже 7 мільйонів людей у всьому світі. Понад 6 мільйонів із них — це курці або колишні курці, а 890 тисяч — люди, які є пасивними курцями.
 
2. УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБ
 
Паління може спровокувати астму та хвороби дихальних шляхів, коронарну хворобу серця, інфаркт, інсульт, захворювання судин, аневризму аорти.
 
Куріння також може стати причиною онкологічних захворювань. Пухлини, що з’являються внаслідок куріння, найчастіше вражають ротову порожнину, гортань, стравохід, трахею, бронхи, легені, шлунок, підшлункову залозу, нирки, товсту кишку, сечовий міхур, шийку матки та спинний мозок.
 
Внаслідок куріння також може розвинутись остеопороз, катаракта та сліпота, пародонтози.
 
Паління також може стати причиною безпліддя та імпотенції.
 
Протягом 2 років з моменту відмови від звички у людини значно зменшується ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знизиться до рівня некурця.
 
3. ЗБЕРЕГТИ КОШТИ
 
Людина, яка викурює пачку щодня, щороку витрачає понад 8 тис грн. Тож відмова від куріння — це можливість витрачати кошти на більш потрібні і корисні речі.
 
4. ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я РІДНИХ
 
Пасивне паління є також небезпечним. У дорослих, які не курять самі, але вдихають тютюновий дим, він спричинює серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання. У немовлят він може викликати раптову смерть.
 
5. ПОКРАЩИТИ ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ТА ПОКРАЩИТИ ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
 
Паління негативно впливає на зовнішній вигляд: шкіра стає сухою і з’являються зморшки, набуває сіруватого кольору, кінчики пальців та зуби стають жовтуватими. Крім того, коли ви кинете курити, ваше дихання стане чистішим, відчуття смаку та запаху покращаться, а займатись фізичними вправами стане легше.
 
ЯК У СВІТІ БОРЮТЬСЯ З ПРОБЛЕМОЮ
 
Всесвітня організація охорони здоров’я вважає вживання тютюну небезпечним для здоров’я в будьякому вигляді. До слова, в Євросоюзі набули чинності нові, суворі правила пакування сигарет. За новими правилами застереження про згубний вплив куріння повинні займати 65 % площі пачки. Крім цього, на пачках забороняється розміщувати привабливі для покупців барвисті написи. З 2020 року буде заборонено виробництво цигарок із ароматизаторами, які через приємний присмак роблять їх більш привабливими для споживачів. Проти цього активно виступали Польща та Румунія. В цих країнах великий попит на цигарки з ментолом. Франція, Великобританія та Ірландія мають намір взагалі заборонити демонструвати логотипи компаній-виробників на пачках цигарок. У 2017 році в цих країнах набули чинності закони, згідно з якими всі упаковки повинні мати однакову форму, розмір та колір. А також великі написи та зображення, які попереджатимуть про негативний вплив паління.
 
У Швейцарії активно борються із курінням серед вагітних. З 2011 року уряд виплачує до 1350 євро жінкам, які відмовляються від цигарок під час вагітності. Водночас деякі країни ЄС не поспішають із посиленням тютюнових законів.
 
Україна від нових стандартів ЄС дещо відстає. «Страхітливі» картинки та написи нині займають 50 % площі переднього та заднього боків упаковки. Так само, як в ЄС, в Україні заборонена реклама звичайних цигарок у ЗМІ. Водночас це не стосується, наприклад, електронних цигарок. Якщо в Україні на упаковках демонструють відносно нейтральні знімки легенів, артерій чи ембріонів, то, наприклад у Таїланді, на пачках цигарок можна побачити реальні фотографії понівечених внаслідок куріння частин тіла або непритомне немовля. А от в Бразилії на пачках зображені тіла людей, які померли через наслідки куріння. Та найяскравіший приклад — мертвий ембріон у ємності з недопалками.
 
Великий крок у боротьбі з курінням намагається зробити Індія. Там набули чинності правила, згідно з якими застереження про вплив куріння мають займати 85 % поверхні пачки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Індії від наслідків куріння щороку гине 1 мільйон людей. Це кожен шостий випадок у світі. Найбільш суворі методи боротьби з курінням — в Австралії. З тютюнових компаній тут збирають найвищі в світі податки.
 
У Харкові кваліфіковану допомогу з питання лікування нікотинової залежності можна отримати в КНП ХОС «Обласний наркологічний диспансер», вул. Очаківська, 15, а також у КНП ХОС «Обласна клінічна наркологічна лікарня», за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46.
 
Подписаться на новости

Поиск по архиву:

Подраздел:
Материал:
ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу