В Україні стартував пілотний проєкт по впровадженню в школах системи соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning)

Ірина Куліченко, 8 октября 2019, 09:55
 

В програмі беруть участь 26 шкіл з 23 областей України. Одна зі шкіл — школа з Харківської області: Люботинська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступеню "Дивосвіт".

Протягом року вчителі та вчительки будуть займатися з дітьми за новими методиками, а вже наступного року долучитися до проекту зможе будь-яка школа. Згодом планується підписання договору між Міністерством освіти та науки, Університетом Еморі та ініціаторами проекту в Україні EdCamp Ukraine про впровадження СЕЕН на загальнонаціональному рівні.
 
“Дитині в школі потрібна атмосфера дружності, — вважає міністерка освіти та науки Ганна Новосад. — Я знаю про це з власного досвіду, бо в моїй школі цього було мало. Треба взаємини вчителя та дитини будувати не на страху і домінуванні, а на партнерстві, усвідомленні своїх і чужих емоцій. Саме тому ми підтримуємо програму СЕЕН”.
На прес-конференції з початку проекту, котра відбулася 7 жовтня у Харкові, міністерка заявила: якщо результати пілоту будуть позитивні, МОН планує поширити СЕЕН на більшу кількість навчальних закладів вже наступного 2020 року. “Ми сподіваємося, що це з часом стане невід'ємною частиною нашої шкільної навчальної програми”, — додала міністерка.
 
У EdCamp Ukraine визначають СЕЕН як програму, яка сприяє розвитку базових людських цінностей, системному й критичному мисленню, зосередженню уваги, запобіганню стресу й стійкості до нього, співпереживанню до себе й інших. Розробники ж кажуть, що СЕЕН базується на трьох вимірах знань та компетенцій: усвідомленість, залученість та співпереживання, які перетинаються між собою.
 
Програму розробляли п’ять років на науковому фундаменті результатів СЕН, одночасно випробовуючи її елементи у 500 закладах освіти по всьому світі: у США, Індії, Бразилії, Великій Британії, Швеції, Швейцарії, Австралії та інших країнах. Після офіційної презентації програми у 2019 році настав час для комплексного дослідження ефективності СЕЕН. Україна разом з США та Колумбією стане частиною такого дослідження, бо разом з 26 закладами, вчителі яких пройшли тренінг, частиною пілоту стали 26 шкіл, які цього будуть навчатися без змін. Результатом стане порівняння наприкінці року показників успішності, рівня булінгу, загального задоволення учнівства, отримання радості від навчання у школах з СЕЕН та у школах без неї.
 
Зараз вже готові навчальні програми для початкової та середньої школ, розробляється програма для старшої школи. “У вчителів є різні можливості використати це, — пояснює старша розробниця СЕЕН Кріста Тінарі. — Можна виділити для цього окремий урок, або ж розкладати на окремі навички та використовувати в різних предметах, можна використовувати так звані “години спілкування”, або навіть 5-хвилинні практичні вправи — у нас для всіх варіантів є методичні матеріали”.
 
Наступного року EdCamp Ukraine та Університет Еморі обіцяють оприлюднити базовий онлайн-курс з СЕЕН та надати вільний доступ до всіх методичних матеріалів, підготувати програми для старшої школи та навіть для ВНЗ та батьків, які хочуть використовувати СЕЕН у домашньому навчанні. Допомагати у розробці будуть не тільки американські, але й українські науковці та практики, серед яких офіційна консультантка української програми дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз, міністерка освіти й науки України (2016-2019) Лілія Гриневич, науковці та педагоги-практики.
 
 
Подписаться на новости

Поиск по архиву:

Подраздел:
Материал:
ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу