15 хвилин болить за грудиною – телефонуйте «103»

8 августа 2019, 16:35
 

Держава гарантує безоплатне стентування та на 100% забезпечує потребу по всій країні в якісних стентах і витратних матеріалах у випадку гострого інфаркта міокарда. По всій Україні працює 42 реперфузійних центри, де пацієнт з гострим інфарктом міокарда може отримати екстрену медичну допомогу 24 години на добу 7 днів на тиждень.

Кардіохірург Ігор Полівенок лікує людські серця вже 25 років. Майже всю свою кар’єру працює в Інституті загальної і невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева НАМН України у місті Харкові. З 2016 року очолює відділення інтервенційної кардіології та кардіальної інтенсивної терапії. Золотим стандартом у лікуванні пацієнтів із гострим інфарктом міокарда, які потребують невідкладної допомоги, вважає стентування.
 
Як створювалося відділення інтервенційної кардіології
 
— Мій фах – інтервенційна кардіологія, — розповідає Ігор Полівенок. —  Вже 10 років я спеціалізуюся на малоінвазивних операціях на серці. Це означає, що проводяться вони без розтину грудної клітки.  
Історія нашого відділення нараховує близько 85 років. Воно було засноване у 1966 році академіком А. А. Шалімовим. Тоді кардіохірургія зароджувалася в усьому світі. 
На початок 2000-х у відділенні почала формуватися теперішня команда. На те, щоб зібрати кращих фахівців, у нас пішло близько 10 років. А у 2016 році у відділенні остаточно сформувалися дві вузькі спеціалізації: кардіохірургія та інтервенційна кардіологія. 
Тоді наше відділення приєдналося до реперфузійної мережі кардіоцентрів. Це спеціалізовані відділення на базі медичних закладів по всій Україні. Наше основне завдання – надавати безкоштовну невідкладну допомогу хворим із гострим інфарктом міокарда з елевацією сегмента ST у вигляді стентування. Окрім нашого відділення, таких у Харкові є ще 2.
 
Що таке стентування
 
Почнемо з того, що таке інфаркт міокарда. Це коли одна з судин, що несе кров до серця, закривається тромбом або атеросклеротичною бляшкою, і кровопостачання припиняється. 
Стентування – це процедура механічного усунення таких перешкод (тромбу та атеросклеротичної бляшки) для відновлення нормального кровопостачання серця. Вона так називається тому, що виконується за допомогою стента – високотехнологічної металевої конструкції, яка має властивості гнучкого каркаса. Після введення стента у судину він «розкривається» і розширює уражену атеросклеротичною бляшкою ділянку.   
Такий метод лікування зараз є найкращим серед відомих лікарям. Раніше у таких випадках застосовувалося медикаментозне лікування – розрідження крові за допомогою спеціальних препаратів. Та воно набагато менш ефективне, тому що не тільки нічого не може зробити з атеросклеротичною бляшкою, на якій знову може утворитися тромб, але й не завжди прибирає сам тромб. Крім того, таке лікування пов’язане з побічними ризиками для здоров’я через занадто розріджену кров.   
 
Як працює відділення
 
«Серцем» нашого відділення є ангіограф. Він допомагає нам діагностувати хвороби серця, зокрема гострий інфаркт міокарда з елевацією сегмента ST, та виконувати ендоваскулярні операції – внутрішньосудинні, без розрізів на шкірі. Сюди входить і стентування.
Без цього дороговартісного обладнання ми не мали б можливості робити стентування. 
З 2016 року уряд зосередився на підтримці розвитку інтервенційної кардіології як пріоритетного завдання у сфері трансформації  медицини. Позитивні наслідки для нашої роботи не забарилися. З початком закупівель за напрямом серцево-судинних захворювань через міжнародні організації наше відділення забезпечене стентами та витратними матеріалами для проведення безоплатних стентувань ургентним пацієнтам з гострим інфарктом міокарда. 
Зараз ми відпрацьовуємо таку модель надання допомоги цим хворим, яка б забезпечила максимально швидке їх транспортування до нашого відділення. Адже у випадку гострого інфаркту міокарда час іде навіть не на години, а на хвилини. Уникнути негативних наслідків такого інфаркту для здоров’я за допомогою стентування можна лише у перші 2 години після його настання. 
Для цього важливо, щоб і сам пацієнт робив правильні кроки. Якщо біль за грудиною не припиняється протягом 15 хвилин – треба негайно викликати екстрену медичну допомогу. Краще хай це буде помилковий виклик, аніж пропущений інфаркт. 
Зараз екстренки оснащуються ЕКГ, і на місці можна зробити кардіограму. Вона негайно відправляється до нас у відділення або в одне з ще двох аналогічних, які є у місті. І якщо ми бачимо там ознаки інфаркту – екстренка транспортує пацієнта одразу до відділення інтервенційної кардіології, не втрачаючи часу на госпіталізацію за адресою проживання, чи у найближчу лікарню, чи ще щось.
У нашій катетерній лабораторії, де за допомогою ангіографа ми проводимо специфічні кардіологічні тести крові, ми остаточно переконуємося, що це гострий інфаркт з елевацією сегмента ST, і якнайшвидше робимо стентування. Після цього пацієнт направляється в одне з 8 інфарктних відділень у Харкові, де для нього підбирається необхідна терапія та подальша реабілітація. У більшості випадків, пацієнти з гострим інфарктом, що потрапляють до нас вранці, ввечері вже можуть відправлятися додому. 
 
Трансформація, на яку ми чекали дуже давно
 
Система, яка працювала добре 50 років тому, не може залишатися такою само ефективною і тепер. Змінюється все – технології, методи лікування, задачі, що стоять перед фахівцями. Система також має адаптуватися до нових реалій і викликів. 
Тому я вітаю зміни, які вже почали відбуватися у системі охорони здоров’я. Ми зрушили з місця. Якщо говорити конкретно про інтервенційну кардіологію, розгортання мережі реперфузійних центрів по всій країні та забезпечення державою безоплатного стентування пацієнтам з гострим інфарктом міокарда з елевацією сегмента ST – це великий стрибок у розвитку. 
Нам є з чим порівнювати. Якщо у 2008 році у нашому відділенні було проведено 30 коронарних стентувань для лікування гострого інфаркту, то минулого року – вже 600. Крім нашого відділення, у місці таких працює ще два. А Харків сьогодні визнано найбільш ефективним у наданні допомоги в усій реперфузійній мережі.   
 
Подписаться на новости

Поиск по архиву:

Подраздел:
Материал:
ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу