Меморіальна дошка на честь Олександра Олеся

23 ноября 2018, 07:10
 

Писати вірші крізь роки, сторіччя можуть тільки талановиті люди. Саме такою людиною був відомий поет — лірик, драматург, дитячий казкарь, сценарист, перекладач, ветеринар — Олександр Олесь.

Так, саме ветеринарію він почав вивчати з 15 років (1893 р.) у Харківському землеробному училищі, яким керував на той час талановитий вчений і організатор О. А. Колесов (1837–1901). Молодій людині було тут чому повчитися. В училищі на достатньо високому рівні було налагоджено теоретичне і практичне навчання учнів, створена прекрасна на той час матеріально-технічна база.
У своїй автобіографії Олександр Олесь залишив спогади про директора О. А. Колесова. Саме з ім’ям цього видатного вченого, з його діяльністю пов’язане бережливе ставлення учнів до природи, демократизм життя в училищі, гуманізація освіти.
«Коли мені було 17–18 років, — згадує О. Олесь, — припав ювілей (60-річчя. — Авт.) директора школи О. А. Колесова — людини незвичайно освіченої, обдарованої, гуманної, заслуженої в науці… Я читав два свої віршики, наївних, хоч і щирих, таких безпосередніх, які може писати лише юнак 17 років». Відомо, що один з них називався «Мотыльки».
Атестат ІІ розряду про закінчення землеробного училища О. І. Кандиба отримав у 1902 році, який давав право вступати до ветеринарного інституту.
В 1903 році Олександр Олесь був зарахований у студенти Харківського ветеринарного інституту. Провчившись один семестр, О. Кандиба не зміг заплатити за другий, і був відрахований. Щоб продовжити навчання в інституті, у 1903 році О. Кандиба їде влітку до Слов’янська, де з товаришами виступає на театральній сцені, заробляючи 80 руб. на місяць. Так у добрій нагоді став йому театр, коли захоплення переросло у професійну діяльність, хоч і тимчасово.
В Харківській державній зооветеринарній академії функціонує музей, в якому в тому числі є експозиція, присвячена творчості Олександра Олеся. Під час екскурсії можна дізнатися про цю видатну людину факти, які є маловідомими. На території академії збереглися вікові сосни, які з товаришами насаджував Олександр Олесь. Тут він почав писати свої вірші, твори, закохувався, мріяв.
5 грудня цього року в адміністративній будівлі академії за ініціативи ректора Барановського Дмитра Івановича та викладацького складу відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки з нагоди 140‑річчя від дня народження нашого Олександра Олеся.
Дух наш пречистий, дух наш народний, 
Над нами сходить в сю мить сьогодні.
На крилах в’ється, 
В сльозах сміється.
І сльози щастя, обмивши рани, 
Пливуть потоком, несуть кайдани.
Сьогодні дух наш зійшов над нами, 
Ввійшов, влетів нам в серця пташками.
У душах б’ється, 
У слові ллється.
О день преславний, блаженні миті, 
Сьогодні з духом святим ми злиті!
О, поведи ж нас, лицарський духу, 
По вільній стежці життя і руху.
На тихі води, 
На ясні зорі.
І в цю велику, [страшну] годину 
З’єднай в єдину всю Україну!
 
(19 грудня 1918 р.)

 

Подписаться на новости

Поиск по архиву:

Подраздел:
Материал:
ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу