Пішов із життя Залюбовський Ілля Іванович

22 февраля 2013, 09:58
 

Ректорат, профспілкові комітети університету, студентський академічний сенат  із глибоким сумом сповіщають, що 21 лютого 2013 року пішов із життя видатний вчений,  член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, заслужений професор університету,  двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, повний кавалер ордена «За заслуги»,  кавалер двох орденів Трудового Червоного Прапора, почесний громадянин міста Харкова,  перший проректор з наукової роботи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна  

ЗАЛЮБОВСЬКИЙ Ілля Іванович (15.06.1929–21.02.2013)
 
Ілля Залюбовський народився 15 червня 1929 р. у Полтавській області. Понад 60 років його доля була нерозривно пов’язана із Каразінським університетом, із них 46 років він керував університетською наукою. В університеті Ілля Іванович пройшов почесний шлях від студента ядерного відділення фізико‑математичного факультету до першого проректора з наукової роботи. Розпочавши у 1952 р. наукову діяльність,  І. І. Залюбовський швидко став одним із представників плеяди видатних вчених, які прославили університет і місто Харків на весь світ. В 1966 р. захистив докторську дисертацію, з 1967 р. — професор. В 1968 р. 
 
брав участь у наукових дослідженнях та читав лекції в Манчестерській (раніше Резерфордівській) лабораторії в Англії. З 1965 р. очолює кафедру експериментальної ядерної фізики, а з 1967 р. — проректор з наукової роботи університету.
 
Під керівництвом Іллі Івановича у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна створено потужну експериментальну базу для розв’язання фундаментальних задач ядерної фізики, радіаційної фізики твердого тіла, радіаційного матеріалознавства, біофізики та медичної фізики, радіаційних випробувань та технологій, а також мікроаналізу речовини. 
 
І. І. Залюбовському належить значна заслуга в організації та розвитку фізико-технічного факультету Харківського державного університету, першим деканом якого він був.
 
Багато зусиль І. І. Залюбовський докладав удосконаленню організації наукових досліджень у співробітництві з установами НАН та Національного космічного агентства України, провідними науковими ядерно-фізичними центрами інших країн. Він був членом комітету з Державних премій України, повноважним представником уряду України в Об’єднаному інституті ядерних досліджень та віце-президентом Українського фізичного товариства, головою Ради проректорів з наукової роботи Міністерства освіти і науки України, головою секції за науковим напрямом «Ядерна фізика, радіофізика та астрономія» Науково-технічної ради МОНМС України, головою спеціалізованої ради із захисту докторських та кандидатських дисертацій, головним редактором багатьох наукових видань.
 
І. І. Залюбовський заснував власну наукову школу, виховав сотні висококваліфікованих спеціалістів. Серед його учнів — 8 докторів та близько 40 кандидатів наук. Автор понад 400 наукових робіт, у тому числі 5 монографій, підручника «Ядерна фізика», четверте видання якого у 1993 р. було удостоєно Державної премії України, єдиного в нашій державі навчального посібника «Ядерна спектроскопія» для студентів університетів.
 
Університетська спільнота зазнала непоправної втрати. І. І. Залюбовський здійснив неоціненний вклад у становлення Каразінського університету, дав путівку у життя багатьом поколінням молодих вчених, до останнього подиху опікувався сьогоденням і майбуттям університету, міста, країни.
 
Вчений-легенда, взірець відданого служіння науці, справжня Людина… Іллю Івановича будуть пам’ятати як видатного громадського діяча і освітянина, блискучого педагога, вченого, чиє ім’я золотими літерами вкарбоване у літопис світової науки. Світла пам’ять про нього назавжди залишиться у серцях учнів, колег, послідовників.
 
Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким Іллі Івановича.
 
Ректорат, 
Профспілковий комітет співробітників,
Профспілковий комітет студентів, аспірантів і докторантів,
Студентський Академічний сенат
Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
Подписаться на новости

Поиск по архиву:

Подраздел:
Материал:
ПнВтСрЧтПтСбВс

Выбрать по тегу